Nagroda dla radczyni Krystyny Penkały

Radczyni Diecezji Cieszyńskiej Krystyna Penkała została odznaczona nagrodą honorową Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Glińskiego.

Odznaczenie obejmuje zaangażowanie Krystyny Penkały w życie społeczne, przejawiające się w głównej mierze w wymiarze muzycznym.  

Krystyna Penkała mieszka w Zamarskach, jest absolwentką wychowania muzycznego w cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego oraz podyplomowych studiów polonistycznych na UŚ. Od ponad 40 lat jest dyrygentką Ewangelickiego Chóru Hażlach-Zamarski, który w tym roku obchodził jubileusz 100-lecia istnienia. Będąc nauczycielką, swoje doświadczenie muzyczne przekazuje młodszym pokoleniom. Aktywnie uczestniczy także w kulturalnych wydarzeniach, współtworząc ich wymiar muzyczny. Jest członkiem kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, występuje nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W roku 2021 brała czynny udział w realizacji projektu Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu „Wesele po naszymu”. W ramach tego przedsięwzięcia w 2021 roku, zostały dwukrotnie wystawione widowiska muzyczne przedstawiające zwyczaje weselne Śląska Cieszyńskiego w kompilacji z dramatem „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Występy odbyły się w Parku Sikory w Czeskim Cieszynie i na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, a wzięło w nich udział około 3000 osób, zarówno z Polski, jak i z Czech.

Krystyna Penkała swoje zaangażowanie w życiu kulturowym zakorzenionym w lokalnej tradycji przenosi także na grunt kościelny, czynnie uczestnicząc w wydarzeniach Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie oraz całego Kościoła. Od roku 2017 wraz z bp. Adrianem Korczago, kuratorem Tomaszem Bujokiem oraz ks. radcą Waldemarem Szajthauerem tworzy Radę Diecezjalną Diecezji Cieszyńskiej. Była świeckim delegatem Diecezji Cieszyńskiej do XIII i XIV Synodu Kościoła.

W roku 2012 Krystyna Penkała została wyróżniona Laurem „Srebrnej Cieszynianki”, przyznawanym ówcześnie przez Kapitułę Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej. W roku 2016 Sejmik Województwa Śląskiego uhonorował ją Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Źródło: www.samorzad.gov.pl / www.ox.pl

Najnowsze wpisy

  • Spotkanie z prawosławnym abp. Ablem

    18 kwietnia uczestnicy Instytutu Pastoralnego wraz z przewodzącym mu bp. Adrianem Korczago udali się do prawosławnego Soboru Przemienienia Pańskiego, aby tam uczestniczyć we wspólnej modlitwie, której przewodniczył abp. Abel – zwierzchnik diecezji lubelsko-chełmskiej Kościoła prawosławnego.

    Czytaj więcej
  • Instytut Pastoralny w Lublinie ciąg dalszy

    W dniach 14-18 kwietnia 2024 roku odbył się w Lublinie Instytut Pastoralny (IP) dla praktykantów i wikariuszy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

    Czytaj więcej