Noc księgarni

Co dzieje się w księgarni Warto po jej zamknięciu? Zwykle nic – wychodzą ostatni klienci, przygasają światła, zapada cisza.

Tymczasem 20 września tuż po zakończeniu kolejnego dnia pracy, coś zaczęło się dziać – personel czynił ostatnie przygotowania, poprawiając wystrój, przygotowując przekąski, ustawiając krzesła, bowiem spodziewał się gości. I rzeczywiście tuż przed osiemnastą pojawiły się dzieci, które usadowiły się wygodnie, by posłuchać czytanej przez cieszyńskiego proboszcza, księdza Marcina Brzóskę „Historii o prawdziwej księżniczce”

Tak rozpoczęła się pierwsza ogólnopolska Noc Księgarń, zorganizowana również w Cieszynie przy ulicy Wyższa Brama 29 z inicjatywy Ewy Londzin w księgarni Warto. Kiedy zasłuchane dzieci opuściły jej progi, nadszedł czas spotkań autorskich. Nastrojowo oświetlone wieczorową porą wnętrze księgarni, na ścianach inspirujące cytaty i zdjęcia z książek, na schodach latarnia ciepłym blaskiem świecy zapraszała zainteresowanych i przypadkowych przechodniów do środka. Wielu impulsów i wzruszeń dostarczyło spotkanie z Ilona Hajewska i Aleksandrą Błahut- Kowalczyk.

Pierwsza z nich autorka książki „Obecność, w której trwam” zamieściła w nowym zbiorze rozważań biblijnych” Słowo. Listy do siedmiu  zborów” także krótkie wypowiedzi- świadectwa kilku osób. Bardzo wiele przeżyć i osobistych doświadczeń zawierają zredagowane przez Aleksandrę Błahut – Kowalczyk (wspólnie z Katarzyną Rutkowską) „Postylla Kobiet” „Modlitewnik kobiet” i „Codziennik kobiet”. Pani Aleksandra przypomniała o okolicznościach w jakich powstał ów „tryptyk kobiet”, stanowiący cenny wkład we współczesną myśl teologiczną. W trakcie spotkania była tez chwila refleksji nad poezją pani diakon, zawartą w jej tomikach wierszy „Przystanek cisza”  I „Furtka” Kolejnymi zaproszonymi na te Noc gośćmi byli pomysłodawcy i autorzy albumu „Ewangelia miłości. Diakonat żeński Eben-Ezer w Dzięgielowie” Emil i Helena Gajdaczowie. Ich opowieść o powstaniu tego niezwykłego wydawnictwa wywołała żywe reakcje zebranych i właściwie rozmowom, pytaniom nie było końca.

Podobne reakcje słuchaczy oraz wspomnienia wywołał wywiad z Siostrą Przełożoną Ewą Cieślar, jedną z pomysłodawczyń spisania i tym samym ocalenia od zapomnienia życiorysów będących świadectwem życia i służby wszystkich sióstr diakonis Diakonatu Eben- Ezer w Dzięgielowie, a zawartych w pięknie wydanej książce „Powołane”.

Tuz po dwudziestej drugiej rozpoczęło się kolejne spotkanie, tym razem z autorką sześciu powieści, Lidią Czyż. Uczestnicy tego spotkania usłyszeli między innymi zapewnienie, że wszystkie zawarte w powieściach fakty – nawet te najbardziej nieprawdopodobne – są prawdziwe i pozostają częścią historii życia opowiedzianych przez jej bohaterów. Interesujące były także szczegóły dotyczące powstania jej najnowszej powieści „Nic do oclenia”. włącznie z tym, że znajdowaliśmy się akurat w miejscu, będącym w czasach, o których opowiada książka. Ważnym punktem, gdzie na przykład studenci z Czechosłowacji zaopatrywali się w literaturę chrześcijańską i przenosili ja za granice, co również zostało opisane w powieści. Po spotkaniu Autorka podpisywała swoje książki.

Wieczór rozpoczął się od czytania dzieciom, a zakończył tuż przed północą czytaniem dorosłym, którzy wysłuchali wybranych fragmentów „Luterańskiego katechizmu dla dorosłych” oraz kilku rozważań z „Drogowskazów chrześcijanina” Marcina Lutra w pięknym wykonaniu księdza biskupa Adriana Korczago oraz jego żony Marzanny.

Czy zapamiętamy te niezwykłą noc? Sięgniemy po wybrane i zaprezentowane tytuły jeszcze  raz? Tak, warto. Zapraszamy www.warto.com.pl

Najnowsze wpisy