Obchody 100-lecia Diakonatu Żeńskiego „Eben-Ezer”

W dniach 16-17 września 2023 roku odbyły się w Cieszynie i Dzięgielowie uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy powstania Diakonatu Żeńskiego „Eben-Ezer”.

W sobotnie przedpołudnie reprezentanci dzięgielowskiego diakonatu razem z bp. Adrianem Korczago, pastorostwem Ewą i Markiem Londzinami oraz delegacją z siostrzanych diakonatów z Niemiec, partnerskiego Okręgu Kościelnego An der Agger odwiedzili parafię w Goleszowie, wysłuchali tam śpiewu dziecięcego chóru „Promyki”.  Biskup przedstawił obecną sytuację diecezji na wielu obszarach jej działania. W dalszej kolejności goście udali się do Ustronia, gdzie w kościele ap. Jakuba Starszego gości przywitał proboszcz ks. Dariusz Lerch prezentując specyfikę ustrońskiej parafii oraz parafialne muzeum im. ks. Piotra Wowry. Następnie goście udali się na krótkie spotkanie z niepełnosprawnymi, którzy akurat uczestniczyli w warsztatach „Hańdowna gaździna, czyli kurs kulinarny i rękodzielniczy dla osób z niepełnosprawnością i dla aktywnych kobiet” prowadzone przez Michała Bałazego. Specyfikę pracy z niepełnosprawnymi przedstawiły: prezes Stowarzyszenia „Maria i Marta” pastorowa Karina Wowry oraz wieloletnia wolontariuszka Janina Pilch. Goście udali się także na Równicę, skąd mogli podziwiać wspaniałą panoramę Beskidów.

Popołudniu w kościele Jezusowym w Cieszynie odbył się koncert chóru i orkiestry ECHO ze zborów ewangelickich z Republiki Czeskiej pod dyr. Tomasza Konderli. Repertuar obfitował w pieśni wykonane w trzech językach: polskim, czeskim i słowackim. Występ przeplatany był odczytywanymi przez bp. Adriana Korczago i Marzannę Kunkel-Korczago fragmentami publikacji z 1930 roku pod tytułem: „Zakłady opiekuńczo-wychowawcze «Ebenezer» w Dzięgielowie pod Cieszynem”.

Po koncercie zaproszeni goście udali się do restauracji „Pod brunatnym jeleniem” na cieszyńskim rynku, gdzie miała miejsce uroczysta kolacja, podczas której słowa pozdrowienia siostrom diakonisom przekazali krajowi i zagraniczni goście. Spotkanie w języku polskim i niemieckim prowadził Przewodniczący Rady Opiekuńczej bp Adrian Korczago.

W niedzielne popołudnie w dzięgielowskim kościele „Eben-Ezer” odbyło się dziękczynne nabożeństwo, podczas którego kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, który podkreślił szczególną rolę diakonatu, chociażby w dziedzinie powstania Centrum Misji i Ewangelizacji, czy ewangelickiej parafii w Dzięgielowie.

Podczas uroczystości bp Adrian Korczago skierował kilka słów do obchodzących okrągłe jubileusze służby sióstr diakonis s. Ireny Morawiec (60 rocznica), s. przełożonej Ewy Cieślar, s. Helen Pinkas, s. Anny Cieślar (50 rocznica), i s. Wandy Wieczorek(40 rocznica), a także do nowej uczennicy dzięgielowskiego diakonatu Karoliny Fromm. Zarówno jubilatkom, jak i wkraczającej na drogę służby udzielono błogosławieństwa.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili również: w imieniu Światowej Federacji Luterańskiej sekretarz generalna ks. Anne Burghardt, sekretarz generalna Związku Diakonatów Kaisersweth z Berlina ks. Christa Schrauf, prezes Związku Diakonatów Kaiserswerth siostra przełożona Esther Selle z diakonatu w Dreźnie, w imieniu Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicius i starosta Mieczysław Szczurek, w imieniu władz Gminy Goleszów zastępca wójta Rafał Glajcar, burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz oraz były premier RP prof. Jerzy Buzek. Zbór w śpiewie prowadziła Orkiestra Misyjna z Wisły pod batutą Małgorzaty Rymorz, a chórem parafialnym dyrygowała Ewa Zwias.

Zdjęcia: ox.pl, Beskidzka24.pl, Damian Rusin, Krzysztof i Stanisław Rakowscy

Najnowsze wpisy