Pożegnanie bp. Michaela Bünkera

W sobotę 29 czerwca podczas uroczystego nabożeństwa pożegnano przechodzącego na emeryturę Biskupa Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania w Austrii Michaela Bünkera. W nabożeństwie uczestniczył bp Adrian Korczago.

Uroczystość w miejskim kościele luterańskim w Wiedniu zgromadziła wielu gości, przedstawicieli życia kościelnego i społecznego. Przemawiali: prezydent Austrii Alexander Van der Bellen, burmistrz Wiednia Michael Ludwig, emerytowany biskup pomocniczy Kościoła Rzymskokatolickiego Helmut Krätzl, z którym bp Bünker współpracował w komisji dialogu luterańsko-katolickiego oraz prezydent Synodu Kościoła Austrii Peter Krömer.

Bp Bünker wygłosił kazanie w oparciu o fragment z 2 listu ap. Pawła do Tymoteusza 4,7-8: “Dobry bój bojowałem, biegu dokonałem, wiary dochowałem“. Przygotowano piękną oprawę muzyczną, nawiązującą zarówno do klasyki muzyki ewangelickiej, jak i do współczesnych brzmień.

Dziękując wszystkim przybyłym gościom, w szczególności z zagranicy, bp Bünker wskazał na znaczenie Cieszyna dla Kościoła Austrii mówiąc: “Tak, drogi biskupie Adrianie. Bez Cieszyna nie byłoby naszego konsystorza w Wiedniu, a zatem bez Cieszyna nie byłoby Bünkera”.

Bp Michael Bünker urodził się 26 kwietnia 1954 w Leoben. W 2006 roku został wybrany generalnym sekretarzem Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie (GEKE). W 2008 roku wybrany Biskupem Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Austrii. Następcą bp. Bünkera będzie bp Michael Chalupka.

Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania w Austrii liczy 295 tysięcy wiernych i jest podzielony na 7 diecezji, w których funkcjonują 203 parafie.

Zdjęcia: evang.at

Najnowsze wpisy