Prof. Ewa Chojecka, historyk sztuki, została tegoroczną laureatką Nagrody Kulturalnej Śląska.
Nagrodę Kulturalną Śląska od 1977 r. przyznają władze Dolnej Saksonii, landu, w którym osiedliło się wiele osób o śląskich korzeniach. Ceremonia wręczenia tegorocznej, czterdziestej ósmej Nagrody Kulturalnej zorganizowana została w Brunszwiku.
Laureatami Nagrody w ostatnich latach zostali m.in.: Olga Tokarczuk, Tadeusz Różewicz, Paweł Mykietyn, Jan Miodek, autor popularnych powieści kryminalnych, których akcja osadzona jest we Wrocławiu Marek Krajewski, reżyser Sylwester Chęciński, Kazimierz Kutz, Henryk Mikołaj Górecki, bp Alfons Nossol oraz światowej sławy śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak.
Laudację na cześć laureatki wygłosiła Agnieszka Gąsior, dyrektor Muzeum Śląskiego w Görlitz. „To człowiek – instytucja. Swoją pracą i zaangażowaniem w debaty społeczne wywarła znaczący wpływ na zgłębienie historii kultury Górnego Śląska, zainspirowała niezliczoną liczbę absolwentów uczelni oraz wiele instytucji kultury” – mówiła o prof. Ewie Chojeckiej we wstępie do swojego wystąpienia. Przypomniała, że pochodząca z Bielska prof. Chojecka jest regionalistką sercem i duszą. „Ogromna fachowa wiedza stanowiła dla niej rękojmię w poznaniu różnorodnej górnośląskiej historii kultury, pomogła w jej analizie i upowszechnieniu w dzisiejszym społeczeństwie” – zaznaczyła Agnieszka Gąsior. „Będąc niestrudzoną ambasadorką Górnego Śląska wpłynęła decydująco na postrzeganie tego regionu i kształtowanie jego wizerunku aż do dziś. W Polsce była w tym zakresie z pewnością prekursorką” – dodała.
„Uczestniczy w aktualnych debatach publicznych, zajmując w wielu sprawach zdecydowane stanowisko. Robi to jednak w spokojny i wyważony sposób. Praca naukowa nie jest dla niej wieżą z kości słoniowej, lecz okazją do otwartego dialogu w dyskursie społecznym, w który angażuje się niezmiennie do dziś, będąc w chlubnym wieku 91 lat” – mówiła o laureatce Nagrody Kulturalnej Śląska Agnieszka Gąsior. „Jest niezłomnym filarem budowy polsko-niemieckiego porozumienia we wspólnej Europie, nestorką badań nad historią kultury Górnego Śląska i wizjonerką, która niestrudzenie z duchem odkrywcy, entuzjazmem i ciekawością przyczynia się do pogłębienia i spopularyzowania wiedzy o jej rodzinnym regionie. Jest wielką damą Górnego Śląska” – powiedziała na zakończenie.
Tekst: Dzieje.pl
Zdjęcie: Paweł Sowa/Urząd Miejski