Promocja książki w Wiedniu

W dniach 7-8 maja 2022 roku odbyła się w Wiedniu promocja książki „Evangelische Pfarrer im KZ Mauthausen”

Książka powstała z inicjatywy bp. Michaela Bünkera, który w czerwcu 2020 roku zaproponował Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce współpracę w sprawie opracowania życiorysów ofiar faszyzmu więzionych w obozie. Od listopada 2020 roku autorzy, pochodzący w różnych państw (Austrii, Belgii, Holandii, Francji, Słowacji, Węgier, Włoch i Polski) opracowywali biogramy, a wydanie i promocję planowano na rok 2021. Niestety, pandemia pokrzyżowała plany.

Publikacja, która właśnie się ukazała, zawiera notki biograficzne ewangelickich duchownych, z całej Europy, którzy zginęli bądź byli więzieni w obozie Mauthausen-Gusen, a także pięciu innych zasłużonych dla kultury ewangelickiej osób. W grupie tej najwięcej jest Polaków, są to: Paweł Bocek, Edmund Bursche, Andrzej Buzek, Adolf Fierla, Józef Fierla, Władysław Fierla, Franciszek Gnida, Jan Karpecki, Karol Klus, Józef Mamica, Oskar Michejda, Karol Minker, Paweł Nikodem, Gustaw Ożana, Władysław Pawlas, Jan Sztwiertnia, Karol Sztwiertnia, Andrzej Wantuła, Adolf Zmełty. Biogramy pisali: dr Łukasz Barański, Marcin Gabryś, prof. Jarosław Kłaczkow, dr Aleksander Łupienko, ks. Karol Macura, Władysława Magiera, Maria Szlaur-Bujok, prof. Adrian Uljasz i Danuta Szczypka, która także koordynowała prace polskich autorów.

Książka została wydana w języku niemieckim i angielskim, a jej uroczysta promocja odbyła się w Albert Schweitzer Haus w Wiedniu. Opowieści o książce i postaciach w niej opisanych przerywały pięknie wykonane na fortepianie i skrzypcach utwory Jana Sztwiertni, który w obozie w Gusen stracił życie. W uroczystej promocji uczestniczył także dr Mario Fischer, Sekretarz Generalny  Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie, a także inni zainteresowani, m.in. prof. Grażyna Kubica-Heller. W niedzielę uczestnicy wzięli udział w nabożeństwie, prowadzonym przez bp. Michaela Chalupke, a który wspomniałtych, którzy zginęli.

Polskich autorów reprezentowali członkowie diecezjalnej komisji historycznej: dr Łukasz Barański, Władysława Magiera i Danuta Szczypka.

tekst: Władysława Magiera

zdjęcia: Łukasz Barański oraz www.epv-evang.at

Najnowsze wpisy