Reprezentanci młodzieży Diecezji Cieszyńskiej z wizytą w Niemczech

W dniach 22-29 lipca 2023 roku reprezentacja młodzieży Diecezji Cieszyńskiej uczestniczyła w gościnnym wyjeździe odbywającym się na terenie Niemiec.

20-osobowa grupa rozpoczęła swoją podróż na bielskim dworcu kolejowym, skąd wyruszyli do ośrodka Hirschluch w brandenburskim Storkowie. Tam uczestnicy mieli możliwość podszkolić swoje umiejętności językowe, przy okazji zawierając także nowe znajomości z młodzieżą niemiecką oraz ukraińską. W ramach programu odbyły się również gry integracyjne, spływ kajakowy, budowa tratwy, spacery nad pobliskie jezioro, a także wycieczka do Berlina.

W trakcie zwiedzania stolicy Niemiec uczestnicy poznawali historię oraz architekturę miasta. Mieli również okazję wejść do gmachu parlamentu niemieckiego – Reichstagu, w którym obraduje Bundestag. Z tamtejszego punktu widokowego podziwiali miejską panoramę. W czasie wolnym wszyscy uczestnicy  wycieczki podzieleni zostali na mniejsze międzynarodowe zespoły, wśród których rozwiązywali zadania zorganizowane przez opiekunów, m.in. musieli wspólnymi siłami przetłumaczyć zdanie z trzech języków. Po dniu pełnym wrażeń i niesamowitych wyzwań nastąpiło omówienie postępów grupy i wieczornych refleksji. Po czasie wspólnej kilkudniowej integracji młodzież wróciła do Polski 29 lipca.

Organizatorami wyjazdu była organizacja Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) i Ewangelickie Centrum Kształcenia Młodzieży Hirschluch, a po stronie polskiej Diecezja Cieszyńska i Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży.

Tekst: na podstawie relacji Małgorzaty Boruty oraz Martyny Hósar

Najnowsze wpisy