Rozświetlenie choinki w Bielsku-Białej

W środę 6 grudnia 2023 roku. Na placu Chrobrego została rozświetlona świąteczna choinka. Symbolicznie przycisk uruchamiający iluminacje wcisnęły dzieci wraz z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim.

Przed rozpoczęciem świątecznych iluminacji wieczór umilił zespół „Melodyjka” z Domu Kultury w Lipniku. Następnie głos zabrała Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, bp Adrian Korczago, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, który podkreślił, że „zapalenie świateł i koncentracja  na nich, nie może być próbą odwrócenia uwagi swoich problemów, kłopotów, różnych naszych niewłaściwych zachowań . Dla mnie to zapalane światło ma być impulsem do głębokiej refleksji, do zadumy nad sobą, co możemy w sobie zmienić. Adwent, to właśnie takie dni, by się zastanawiać nad sobą, zmieniać w sobie to, co niewłaściwe. To światło ma nam przypomnieć o obietnicy, która została wypowiedziana na kartach Biblii: „Lud, który chodzi w ciemności ujrzy światło” (Iz 9,1). Ujrzeliśmy je w osobie Jezusa Chrystusa, który przyszedł po to, byśmy się zmieniali. (…) zapalane światło ma być początkiem lepszych dni, większej serdeczności między nami. To światło ma wydobywać z nas dobro, które w nas jest, ale które niepotrzebnie przykrywamy nienawiścią, gniewem, niechęcią do siebie nawzajem. A zatem przed nami czas światła, czas pięknych zmian, czas zwycięstwa dobra. Życzę, by nam się to udało zarówno w rodzinach, w małżeństwach, pomiędzy sobą, w sąsiedztwie, w mieście. Dobrego, błogosławionego czasu nie tylko przełamywania się opłatkiem, ale nade wszystko przełamywania siebie”. 

ks. Marek Studenski, wikariusz generalny Diecezji Bielsko-Żywieckiej, ks. Michał Kuryło, proboszcz parafii prawosławnej w Bielsku-Białej oraz ks. Dmytro Fedlyuk z parafii ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego.

Po tradycyjnych przemówieniach zgromadzeni na placu mieszkańcy Bielska odliczali, a przycisk wraz z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim nacisnęła czwórka dzieci. Na najmłodszych czekał słodki poczęstunek, a w stroju świętego Mikołaja przygrywał kataryniarz.

Źródło: bielsko.biała.pl

Zdjęcia: Beskidzka24.pl, bielsko.info

Najnowsze wpisy