W dniach 16 do 18 sierpnia członkowie Diecezjalnej Komisji Historycznej przebywali w Słowacji.
Podczas wyprawy studyjnej reprezentanci komisji historycznej zapoznawali się z historią Reformacji na terenie Orawy.
W ramach pobytu w Dolnym Kubinie po Kniżnicy (książnicy) Caplowičovej oprowadzała i bibliofilskie rarytasy z księgozbioru prezentowała Katarina Ileninová. Vavrinec Čaplovič był ewangelickim archiwistą, urzędnikiem, jednym z największych słowackich kolekcjonerów książek XIX w. Kolekcjoner książek stworzył bogatą i rzadką bibliotekę zawierającą ok. 50 000 woluminów. W Żupnym Domu uczestnicy wyprawy zapoznali się ze zbiorami stałymi Orawskiej Galerii oraz kilkoma wystawami czasowymi. W neogotyckiej budowli ewangelickiego kościoła Zmartwychwstania Pańskiego, wzniesionego w latach 1893-1894, proboszcz ks. dr Rastislav Stanček wygłosił obszerną prelekcję na temat dziejów ewangelicyzmu na orawskiej ziemi, precyzyjnie ukazując kontekst konfesyjny i polityczny.
W trakcie wyprawy po Orawie zwiedzono także dwa kościoły artykularne (słow. artikulárne kostoly) – drewniane kościoły ewangelickie na Słowacji, które zostały wybudowane pod koniec XVII i na początku XVIII w. W Istebne historię i współczesność przedstawiła ks. Alena Ďurčíková, a w Leśtinach ks. Marta Chlpíková.
Ze względu na warunki atmosferyczne tylko część grupy zwiedziła Zamek Orawski, z kaplicą, w której nabożeństwa odprawiał Jerzy Trzanowski. Muzeum wsi orawskiej w Zubercu to kolejny punkt studyjnej wyprawy.
W niedzielny poranek polska delegacja uczestniczyła w nabożeństwie w kaplicy w Twardoszynie, podczas którego słowa pozdrowienia i błogosławieństwa przekazał bp Adrian Korczago. Po nabożeństwie ks. dr Jana Pabáková przedstawiła sytuację ewangelickiej diaspory żyjącej w Górnej Orawie, a następnie wraz z kilkoma parafianami towarzyszyła w zwiedzaniu drewnianego kościoła Wszystkich Świętych w Twardoszynie, zbudowanego w drugiej połowie XV w. Jest to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej i jedyny na Słowacji jednocześnie uhonorowany medalem Europa Nostra (w 1995) i wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (w 2008). W pewnych okresach swej historii służył ewangelikom tej ziemi.