Symfonia Niepodległości w Aleksandrowicach

10 listopada 2018 roku w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Aleksandrowicach zaprezentowano Symfonię Niepodległości. W koncercie uczestniczył bp Adrian Korczago i bp Piotr Greger.

Pełen dramatyzmu utwór z tekstami Władysława Broniewskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wykonali soliści: Wanda Franek – alt i Andrzej Dobber – baryton oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia w Krakowie i Górecki Chamber Choir pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego.

Symfonia Niepodległości – to pięcioczęściowy utwór, rozpoczynający się motywem pierwszego hymnu Polski Bogurodzica, muzyczno – hymniczna część pozwalająca ożywić w naszej wyobraźni „obydwa płuca” dawnej kultury polskiej. Druga część – liryczna wypowiedź matki do syna aria – mezzosopran, do słów wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o chłopcu” w której pointa zawarta w słowach: „Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?“ zabrzmiała bijącym sercem ilustrującym cierpienie wszystkich matek które utraciły dzieci w wojennych zawieruchach. Trzecia cześć to Polonez – reprezentacyjny polski taniec narodowy, brzmiący ponad podziałami i uprzedzeniami, intencjonalnie użyty dla podkreślenia  narodowego charakteru utworu, stając się w ten sposób ewenementem w literaturze muzycznej symfoniki (jak dotąd w symfonii nigdy nie został użyty motyw Poloneza). W kolejnej czwartej części liryczny głos barytonowy podejmuje dialog z dramatycznie wołającym chórem „Bagnet na broń..”, aria do słów wiersza Władysława Broniewskiego pod tym samym tytułem, apel silnie odwołujący się do wyobraźni, wzmocniony został muzyczną warstwą orkiestrową. Ostatnia piąta część – konkludująca – łączy solistów, chór i orkiestrę skłaniając słuchacza do zastanowienia się nad wartością jego własnego życia. Pozwala docenić wolność polityczną, a także zrozumieć, jak ważna jest pamięć o ludziach, którzy ginęli po to, byśmy my mogli żyć w wolnym kraju, nie żywiąc obawy o dzień jutrzejszy. Konieczne jest docenienie poświęcenia naszych przodków i uszanowanie ich pamięci po to, by historia ta nigdy więcej się nie powtórzyła.

Tekst i zdjęcie w oparciu o: bck.bielsko.pl

Najnowsze wpisy