„Wokół Ojcze nasz”

Polecamy najnowszą książkę autorstwa Bogdana Zelera „Wokół Ojcze nasz” wydaną przez Wydawnictwo Augustana.

Czy naprawdę znamy Ojcze nasz?

Nowa książka Wydawnictwa Augustana

Ojcze nasz to modlitwa, której uczą nas rodzice i którą dobrze znamy. Bogdan Zeler, kulturoznawca i medioznawca z Uniwersytetu Śląskiego w nowej książce pt. Wokół Ojcze nasz wskazuje, w czym tkwi jej niezwykłość i siła. 

Oczywiście wiemy, że to szczególna modlitwa, której nauczył nas sam Jezus i że łączy nas, wierzących, nawet gdy modlimy się nią w różnych językach. Nie przeszkadzają nam jej archaiczne formy językowe, bo jak pisze autor, uwznioślają naszą wypowiedź skierowaną do Boga Ojca i podkreślają jej sakralny charakter.

Czy jednak zastanawialiśmy się kiedyś, co znaczą poszczególne słowa, zwroty lub frazy? A tak patrzy na nią autor, analizując w kilkunastu rozdziałach teologiczne, ale także historyczne i kulturowe odniesienia. Pojawiające się w nich nazwiska, takie jak m.in.: Tomasz z Akwinu, Marcin Luter, Adam Mickiewicz, Cyprian K. Norwid, Aleksander Fredro, Czesław Miłosz czy Julian Tuwim wskazują, że Modlitwa Pańska jest też ważnym tekstem kultury. 

Nie tylko niewielka objętość sprawia, że jest to właściwie książka dla każdego. Wierzący mogą dzięki niej lepiej zrozumieć znaczenie Jezusowego przekazu, wzmocnić swoją wiarę i pełniej przeżywać swą codzienną rozmowę z Bogiem. Niewierzący mogą wzmocnić swoje rozumienie kodów kulturowych, a przez to pełniej odbierać dzieła literatury, filmu czy sztuk plastycznych.   

Pierwotnie refleksje wokół Modlitwy Pańskiej ukazywały się cyklicznie na łamach „Zwiastuna Ewangelickiego”. Zebrane w książce i opublikowane przez Wydawnictwo Augustana wzmacniają swój wyraz. „Możemy ją czytać od początku do końca lub wybierając poszczególne rozdziały. Ważne, żeby się nie spieszyć. Czytać i rozmyślać (…) i pamiętać, że tekst Ojcze nasz zmienia ludzi już przez dwa tysiące lat” – zachęca we wstępie wydawca.

Książkę można nabyć w Wydawnictwie Augustana:
https://ksiegarnia.augustana.pl/wokol-biblii/572-wokol-ojcze-nasz.html

Bogdan Zeler, WOKÓŁ OJCZE NASZ, Wydawnictwo Augustana, Bielsko-Biała 2020, s. 80.

Najnowsze wpisy