31 lipca 2022 roku w kościele ewangelickim w Istebnej dokonano wprowadzenia rady parafialnej.
W 7. Niedzielę po Święcie Trójcy Świętej uroczystego wprowadzenia nowo wybranych członków rady parafialnej dokonał Biskup Diecezji Cieszyńskiej Adrian Korczago, który wygłosił okolicznościowe kazanie w oparciu o słowo z Ewangelii wg św. Jana z 6 rozdziału, wiersze od 1 do 15. Kaznodzieja podkreślił, że „zdecydowana większość tworząc tłum zgromadzony wokół Jezusa nie miała pojęcia, co rozegrało się w najbliższym otoczeniu Jezusa, który postawił swym uczniom pytanie o fundamentalnym znaczeniu: «Gdzie kupimy chleba, aby dąć im jeść?». To doskonale znane pytanie odmieniane w Kościele na różne sposoby. Znane zwłaszcza radom parafialnym, osobom odpowiedzialnym za poszczególne szczeble działalności Kościoła. Wielokrotnie stawialiście je już sobie w Istebnej. Nierzadko będzie pojawiało się podczas kolejnej kadencji. Pytanie to bywa irytujące, zwłaszcza kiedy nie ma konkretnych pomysłów, brak jest stosownych rozwiązań, a nade wszystko właściwych zasobów. Tak, podobnie, jak wówczas, wystawiani bywamy na próbę.
Nasza odpowiedź bywa zazwyczaj identyczna do sformułowanej przez Filipa. Owe 200 denarów, to każdorazowo zupełnie nie adekwatna suma do potrzeb, nijak się mająca do wydatków, jakie należałoby ponieść, by zrealizować dany projekt.
Ale Andrzej widzi jakąś maleńką szansę wyjścia z impasu. W tym tkwi siła wspólnotowego radzenia sobie z problemami. Jesteśmy świadkami zwołanej w kryzysowej sytuacji „rady parafialnej”, a także, jak to współcześnie określamy, burzy mózgów. Ewangelista nie przytacza co prawda dziesiątki pomysłów, ale prezentuje mechanizm, jaki jest niezwykle ważny, by nie zostać zamkniętym w matni bezsilności. (…)
W kontekście chłopca z pięcioma chlebami i dwiema rybami pojawia się pytanie o zasoby, nasze możliwości, o całe palety rozwiązań, których często nie bierzemy pod uwagę, a które mogą być znaczącym zaczynem do przełamania impasu. Stanowią one tzw. wkład własny do projektu, do danego przedsięwzięcia. (…)
Wspólnota, społeczność, jednoczenie się w działaniu stanowi szansę bycia sytymi. (…)
Macie zasoby. Jest Ten, który pomnoży. Dzieją się cuda. Gromadzimy się przy wspólnym stole łaski. Dla wszystkich starcza i jeszcze jest co zbierać. Amen”.
Nabożeństwo z Sakramentem Ołtarza współprowadził proboszcz parafii, ksiądz Dariusz Madzia.
Zadaniem radnych jest szeroko pojęta troska o życie parafialne oraz wspieranie duszpasterza w budowaniu zboru w wymiarze administracyjnym, a także duchowym.