Wprowadzenie w urząd biskupa Petera Mihoča

2 lutego 2020 roku w kościele ewangelickim w Preszowie (Słowacja) wprowadzono w urząd nowego biskupa Dystryktu Wschodniego Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania na Słowacji – ks. mgr. Petera Mihoča. W uroczystości wziął udział bp Adrian Korczago.

Ks. Peter Mihoč został wybrany na urząd biskupa w związku z końcem drugiej kadencji dotychczasowego biskupa Slavomira Sabola, który obecnie obejmie jedną z parafii Wschodniego Dystryktu. Wprowadzenia dokonał Ivan Eľko, biskup generalny Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania na Słowacji. Bp Adrian Korczago wspólnie z pozostałymi ewangelickimi biskupami obecnymi na uroczystości zgodnie ze zwyczajem apostolskim modlił się i nakładał ręce na nowo wprowadzonego biskupa.

W uroczystości wzięli udział biskupi ewangeliccy z różnych krajów Europy oraz przedstawiciele m.in. Kościoła Rzymskokatolickiego, Grekokatolickiego i Prawosławnego. Wprowadzenie poprzedzone zostało spotkaniem z zagranicznymi gośćmi, w trakcie którego zaprezentowano działalność dystryktu ze szczególnym uwzględnieniem przedsięwzięć edukacyjnych.

Podczas uroczystego obiadu bp Korczago w imieniu własnym oraz bp. Pawła Anweilera podziękował za wieloletnią współpracę bp. Sabolowi i wszystkie wspólnie zorganizowane wydarzenia, których zwieńczeniem było odsłonięcie tablicy poświęconej słowackim działaczom narodowym przebywającym w Cieszynie 10 listopada 2019 roku, kiedy to bp Sabol wygłosił okolicznościowe kazanie. Biskup złożył także życzenia nowemu biskupowi, podkreślając, by był autentyczny, potrafił odnajdywać właściwe słowa we właściwym czasie i by jednoczył swój Kościół. Wskazał także na dotychczasowe zaangażowanie nowego biskupa związane z tłumaczeniem na język słowacki adwentowego kalendarza wydawanego przez Wydawnictwo Augustana. Życzenia zakończył odśpiewaniem wraz z małżonką tradycyjnego „Plurimos annos”.

Bp Peter Mihoč urodził się 26 grudnia 1978 roku. W 2002 roku został ordynowany na ewangelickiego duchownego. Służył w parafiach w Barejovie i Liptovskim Hradoku, od 2009 roku pełnił funkcję tajomnika (radcy) wschodniego dystryktu.

Zdjęcia: ecav.sk / rtvs.sk

Najnowsze wpisy