500 lat Reformacji na Śląsku – zaproszenie

Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ks. bp Waldemar Pytel, Proboszcz Parafii Ewangelickiej w Jaworze ks. Tomasz Stawiak oraz Burmistrz Miasta Jawora Emilian Bera mają zaszczyt zaprosić na uroczyste obchody 500-lecia Reformacji na Śląsku, które odbędą się w dniach 1 – 2 czerwca 2018 r. w Jaworze i w Nowym Kościele koło Świerzawy.

31 października 1517 roku augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter (1483–1546) umieścił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, które dotyczyły nadużyć w Kościele, związanych przede wszystkim ze sprzedażą odpustów. Myśl Lutra, dzięki wynalazkowi druku, w krótkim czasie zyskała wielu zwolenników. O nauce Reformatora usłyszał również Georg von Zedlitz, szlachcic śląski, który zafascynowany nową myślą teologiczną wysłał do augustiańskiego mnicha swoich posłańców z pozdrowieniem. W odpowiedzi ks. dr Marcin Luter delegował na ziemie śląskie swojego ucznia i współpracownika ks. Melchiora Hoffmanna. Już w 1518 roku dotarł on do niewielkiej miejscowości o nazwie Nowy Kościół nieopodal Świerzawy, gdzie na zamku Zedlitzów wygłosił pierwsze na tych ziemiach kazanie w duchu ewangelickim.  Wydarzenie to zapoczątkowało rozwój Reformacji na terenie całego Śląska, a miejscowość ta stała się swoistym centrum nauki.

Od tego momentu minęło 500 lat. Jubileusz, który mamy zaszczyt świętować jest idealnym przypomnieniem historycznej i wyjątkowej daty. Obecnie Nowy Kościół jest filiałem Parafii Ewangelickiej w Jaworze.

Jubileusz rozpocznie się w Muzeum Regionalnym w Jaworze w piątek 01.06.2018 o godz. 16.00 konferencją naukową pt. „500 lat Reformacji na Śląsku”, podczas której wysłuchamy znakomitych znawców i badaczy Kościoła Pokoju w Jaworze oraz Reformacji. W tym dniu w Teatrze Miejskim w Jaworze będzie można również wspólnie obejrzeć projekcję film „Luter”.

Kulminacja obchodów odbędzie się w sobotę, 02.06.2018. Po uroczystym jubileuszowym nabożeństwie uczestnicy udadzą się do Nowego Kościoła, gdzie zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica w miejscu pierwszego ewangelickiego nabożeństwa. Wieczorem zapraszamy mieszkańców i turystów do Kościoła Pokoju na koncert „Pieśni Śląskiego Kompozytora Benjamina Schmolcka w wykonaniu Wyższobramskiego Chóru Kameralnego z Cieszyna.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na poniższym plakacie.

Serdecznie zapraszamy !

Najnowsze wpisy