XI Ekumeniczny Maraton Biblijny

21 stycznia 2019 roku w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbył się XI Ekumeniczny Maraton Biblijny. Fragmenty Trzeciej Księgi Machabejskiej czytali przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, gminy żydowskiej oraz władz samorządowych. Diecezję Cieszyńską reprezentował ks. radca Waldemar Szajthauer.

Co roku w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan Beskidzkie Radio Katolickie „Anioł Beskidów” oraz Książnica Beskidzka organizują Ekumeniczny Maraton Czytania Biblii. W XI edycji uczestniczyli przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego – na czele z bp. Romanem Pindlem, Ewangelicko-Augsburskiego i Prawosławnego oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, a także prezydent miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i starosta bielski Andrzej Płonka.

Wybór Trzeciej Księgi Machabejskiej do ekumenicznej lektury wynika z dwóch powodów. Pierwszym jest wydanie Biblii Ekumenicznej w stulecie odzyskania niepodległości, a która jest osiągnięciem ekumenizmu i pracy biblistów różnych wyznań. Drugim powodem jest pojawienie się w Bielsku-Białej liturgii prawosławia.

Tekst i zdjęcia na podstawie bielskobiala.naszemiasto.pl

Najnowsze wpisy