W dniach od 19-22 września 2024 r. 21. osobowa grupa z parafii w Wiśle udała się z wizytą do Ostojićeva.
Grupa została powitana w czwartkowy wieczór w domu parafialnym przez parafian z Ostojićeva. Serdeczne przyjęcie, ciekawe rozmowy, plany na przyszłość były tematami, które podjęto w rozmowach.
W piątek odbyło się spotkanie w Ambasadzie Polskiej w Belgradzie z Konsul Kamilą Duda-Kawecką i I radcą, kierownikiem wydziału, konsulem RP w Belgradzie, Charge d`affaires a.i. Był to czas wymiany doświadczeń z dotychczasowej współpracy Ambasady z Polakami w Ostojićevie oraz możliwościami jakimi obecnie dysponuje Ambasada. Pobyt w Belgradzie był okazją do zwiedzenia stolicy Serbii i jej wyjątkowych atrakcji: Cerkwi Świętego Sawy, Twierdzy Belgradzkiej z rozległym parkiem Kalemegdan i innych miejsc, po których grupa została oprowadzona z przewodnikiem. Gospodarze zaplanowali dla przyjezdnych parafian pobyt w Kikindzie oddalonej o ok. 30 km od Ostojiceva na „święcie dyni”. Główną atrakcją jest ważenie dyni, z których największa ważyła ponad pół tony. Kikinda to także Muzeum Mamuta, który w tym mieście został odnaleziony. Specjalnie dla parafian Gospodarze przygotowali wyjątkową kolację, podczas której spędzono czas na rozmowach, planach na przyszłość i wspólnym śpiewie.
W niedzielę odbyło się nabożeństwo, które prowadził ks. Waldemar Szajthauer. W słowach powitania przekazał pozdrowienia od bp Adriana Korczago, Burmistrza Miasta Wisła Tomasza Bujoka oraz dr Renaty Czyż i Danuty Szczypki. W kazaniu w oparci o tekst z Listu do Galacjan 3, 26-29 ks. Waldemar Szajthauer wskazał na jedność wierzących w Jezusie Chrystusie niezależnie od narodowości, wyznania czy miejsca zamieszkania. Na zakończenie nabożeństwa ks. Waldemar Szajthauer oraz Kurator Andrzej Cieślar przekazali na ręce Dozorcy (Kuratora) ofiarę dla Parafii w Ostojicevie. Specjalne podziękowania przekazał ks. Waldemar Szajthauer Krystynie Stojek-Perćić, która towarzyszyła wiślanom w czasie pobytu.
W 2025 roku parafia w Ostojicevie będzie obchodzić 100 rocznicę położenia kamienia węgielnego pod budowę swojego kościoła oraz 95 rocznicę jego poświęcenia. Wiślanie mają nadzieję, że wspólnie za łaską Boga dane im będzie wspólnie dziękować Bogu za „Potomków Wiślan”, mieszkających w Ostojicevie.
Tekst i zdjęcia: PEA Wisła