Ekumeniczna modlitwa o pokój w Ukrainie

W drugą rocznicę agresji Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2024 roku o godzinie 18:00, w Bielsku odbyła się Modlitwa Ekumeniczna „O pokój w Ukrainie”, do której zaprosił prezydent Jarosław Klimaszewski.

Podczas spotkania głos zabrał Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, a następnie przemawiali i w modlitwie prowadzili: w imieniu Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. Marek Studenski,  Diecezji Cieszyńskiej bp Adrian Korczago, parafii grekokatolickiej w Bielsku-Białej ks. Dymitrij Fedlyuk, parafii prawosławnej w Bielsku-Białej ks. Michał Kuryło oraz w imieniu gminy żydowskiej – jej przewodnicząca Dorota Wiewióra.

Przemawiały także: Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia Grażyna Staniszewska, przedstawicielka Inicjatywnej Grupy Ukraińców w Bielsku Uliana Worobec. Szczególne znaczenie miały płonące świece uczestników oraz serce ułożone na placu ze świec okopowych, symbolizujące pełne nadziei modlitwy o pokój. Na koniec odbył się występ artystów z Ukrainy.

Biskup Adrian Korczago powiedział:

„Drodzy Przyjaciele z Ukrainy!

         Łącząc się z Wami w Waszym cierpieniu, niedoli i smutku za Sofiią Popovą i Anną Szostak:

„Modlitwę wznoszę przez łzy i ból
Niech nam Bóg siłę da, wiarę da

Niech skończy się już czas zabijania
On nie zniewoli dziś naszych dusz.

Żyję nadzieją i siłą się dzielę
Przeciwko złu i tej wojnie
Wierzyć chcę w to, że zło,
Zło nie zniszczy nas”.

       To szczególnie ważne, by zło nas nie zniszczyło, by nie zniszczyło naszej przyjaźni. Jesteśmy zmęczeni trwającą wojną i wynikającymi z niej problemami. Wy oczywiście szczególnie. Istnieje jednak bardzo realne niebezpieczeństwo, że kiedy przestaniemy siebie nawzajem słuchać, kiedy poddamy się zniecierpliwieniu, to z wspierających siebie, możemy stać się dla siebie wrogami. O to chodzi Putinowi! Dlatego musimy z wszelkich sił szukać rozwiązań dla – jak najbardziej zasadnych – zbożowych problemów i wszystkich innych, które mogłyby nas poróżnić. Muszą ich szukać rządzący w całej Europie. Modląc się za Was i z Wami, modlę się o nas mając nadzieję, że nie pozwolimy, by zło zniszczyło to, co wspólnym wysiłkiem udało nam się osiągnąć:

Boże nadziei, miłosierny Ojcze,

wznosimy do Ciebie nasze serca wpośród ciemności, wpośród rozpaczy, wpośród brutalnej rzeczywistości wojny. Daj, by nasze wołania nie cichły. Dlatego pełni ufności błagamy:

Boże, okaż Ukrainie miłosierdzie! Połóż kres zagładzie! Zniszcz władzę tyranów!

Pomóż łagodzić złość i ból cierpiących. Pociesz wszystkich, którzy utracili swoich najbliższych, wdowy i osierocone dzieci. Wlej w poranione ciała i złamane serca prawdziwą nadzieję życia. 

Niech nic nas nie poróżni. Chroń nas, byśmy z wspomagających siebie braci i sióstr, nigdy nie stali się dla siebie wrogami. 

Boże, obdarz nas pokojem! Amen”.

Zdjęcia: ks. Piotr Janik, ks. Marek Londzin, Kamil Lorańczyk

Najnowsze wpisy

  • Spotkanie z prawosławnym abp. Ablem

    18 kwietnia uczestnicy Instytutu Pastoralnego wraz z przewodzącym mu bp. Adrianem Korczago udali się do prawosławnego Soboru Przemienienia Pańskiego, aby tam uczestniczyć we wspólnej modlitwie, której przewodniczył abp. Abel – zwierzchnik diecezji lubelsko-chełmskiej Kościoła prawosławnego.

    Czytaj więcej
  • Instytut Pastoralny w Lublinie ciąg dalszy

    W dniach 14-18 kwietnia 2024 roku odbył się w Lublinie Instytut Pastoralny (IP) dla praktykantów i wikariuszy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

    Czytaj więcej