W dniach 14-18 lutego 2022 roku odbyła się zimowa sesja Instytutu Pastoralnego – po raz kolejny online za pomocą platformy ZOOM.
Zimową edycję Instytutu Pastoralnego zainaugurowała modlitwa jego trzech ubiegłorocznych absolwentów: ks. dr. Grzegorza Olka, ks. Zbigniewa Obracaja i ks. Piotra Sztwiertni w oparciu o wybrane wersety z 13. rozdziału 1. Listu ap. Pawła do Koryntian (13,1.4.8a.13).
Ks. dr Grzegorz Olek przez cały tydzień z pasją opowiadał o specyfice czterech Ewangelii: Marka, Mateusza, Łukasza i Jana, ich głównych narracyjnych wątkach, zbiorach mów i zamyśle poszczególnych autorów. Wykładowca analizował także Kazanie na Górze i przedstawiał nowe wyniki badań biblistycznych związanych z Galileą. Refleksje te były niezwykle cenne, ponieważ stanowiły wsparcie w procesie zrozumienia tekstów, będących fundamentem dla wygłaszanych kazań, prowadzonych lekcji religii i rozmów duszpasterskich.
Kursanci, podczas zajęć z Joanną Gacką, wykładowczynią EWST z Wrocławia, zastanawiali się nad nowymi możliwościami wymuszonego przeniesienia części działalności Kościołów do sieci. Analiza stron internetowych i profili społecznościowych poszczególnych organizacji religijnych prowadziła do refleksji nad tym komu, co i jak komunikują, a także co i w jaki sposób można w tej komunikacji ulepszyć.
Uczestnicy IP brali również udział w wykładzie prof. Anny Wolff-Powęskiej „Niemcy – Polacy. Kultura pamięci w procesie transformacji”, zorganizowanym w ramach Zespołu Międzynarodowych Badań Porównawczych pod kierownictwem prof. Renaty Nowakowskiej-Siuta.
Prof. Rafał Glajcar zwrócił uwagę na: „Demokracje (?) środkowoeuropejskie na przełomie drugiej i trzeciej dekady XXI wieku. Rzecz o trudnej sztuce interpretacji tego, czego jesteśmy świadkami”, natomiast Jakub Ostropolski dzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat metod Lean i Agile w kontekście zarządzania przepływem pracy.
Wraz z Dyrektorem Instytutu Pastoralnego biskupem Adrianem Korczago kursanci relacjonowali stan prac dotyczący opracowywania zagadnienia wstąpień do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ćwiczyli procedury podejmowania uchwał przez radę parafialną, a w oparciu o film „Nie patrz w górę” w reżyserii A. McKay’a, dyskutowali o bieżących wyzwaniach duszpasterskich wynikających z własnych doświadczeń.
Podczas całego tygodnia w ramach interaktywnych porannych i wieczornych modlitw rozważano 13. rozdział 1. Listu ap. Pawła do Koryntian oraz fragment 1. Listu Jana 4, 16.