Zimowa sesja Instytutu Pastoralnego w Łodzi

W dniach 18-23 lutego 2019 roku w Łodzi zorganizowano kolejną sesję Instytutu Pastoralnego dla wikariuszy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

W ramach Instytutu grupa 17 duchownych pracowała wraz z dr. hab. Jerzym Sojką nad zagadnieniami ekumenicznego zaangażowania i troski o stworzenie wyrażonych w dokumentach Światowej Federacji Luterańskiej. Z prof. Jarosławem Płuciennikiem uczestnicy poznawali metodę wykładu TED – czyli opowiedzenie o ważnej dla siebie idei w ciągu 18 minut. Omawiali także z wykładowcami Uniwersytetu Łódzkiego – prof. Tomaszem Czaplą oraz dr. Moniką Kopytowską – zagadnienie, w jaki sposób mówić, by ludzie słuchali oraz analizowali temat języka i mowy nienawiści. Pod okiem bp. Adriana Korczago przygotowywali również dynamiczne scenariusze lekcji religii dotyczące czasu pasyjnego. Podczas spotkania z ks. Wiesławem Kamińskim kursanci dowiadywali się, w jaki sposób prowadzona jest praca duszpasterza osób głuchoniemych.

W trakcie swego pobytu w Łodzi młodzi duchowni poznawali historię i współczesność miasta – wysłuchali wykładu bp. Jana Cieślara o życiu religijnym ewangelików w Łodzi w okresie międzywojennym, zwiedzili Centrum Dialogu im. Marka Edelmana wraz z wystawą „Lodzer-Miszmasz – czyli opowieść o żydowskiej Łodzi” oprowadzani przez dyrektor Centrum Joannę Podolską-Płocką, udali się ponadto do katedry pw. św. Stanisława Kostki, gdzie w podziemiach proboszcz parafii katedralnej, ks. Ireneusz Kulesza, zaprezentował film o wielokulturowej Łodzi. W ratuszu miejskim kursanci spotkali się z Prezydent Miasta Łodzi Hanną Zdanowską.

Uczestnicy zwiedzili obiekty Zakładu Pogrzebowego „Klepsydra” i zaznajomili się z praktycznymi aspektami branży funeralnej, spacerowali wraz z ks. Michałem Makulą po cmentarzu ewangelickim przy ul. Ogrodowej poznając szczegóły prowadzenia działalności cmentarnej parafii ewangelickiej w Łodzi. Korzystając z gościnności prezesa Tomasza Salskiego zwiedzili Atlas Arenę oraz Stadion Miejski w Łodzi.

Nie zabrakło także elementów artystycznych – duchowni obejrzeli Narodowy Balet Gruzji „Sukhisvili” w Teatrze Wielkim, spektakl „Brancz” w Teatrze Powszechnym oraz musical „Człowiek z La Manchy” w Teatrze Muzycznym.

 

Najnowsze wpisy