Zimowa sesja Instytutu Pastoralnego

W dniach 29 stycznia – 2 lutego 2018 roku w Wiśle-Jaworniku odbyła się zimowa sesja Instytutu Pastoralnego dla wikariuszy i praktykantów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Podczas Instytutu uczestnicy poznali sytuację uczniów z niepełnosprawnością w szkole powszechnej oraz wzięli udział w warsztatach prezentujących metody pracy z uczniem lekko niepełnosprawnym intelektualnie, które poprowadził prof. dr hab. Zenon Gajdzica. Ponadto wraz z dr. Jerzym Sojką dyskutowali o kontrreformacyjnej propagandzie i elementach negatywnej narracji medialnej w związku z jubileuszem 500 lat Reformacji. W ramach zajęć duchowni i praktykanci odwiedzili także Chrześcijański Obóz Technologiczny w Wiśle-Czarnem oraz wzięli udział w projekcjach filmów: „Storm. Opowieść o odwadze” oraz „Czas mroku”.

Omawiano także zagadnienia związane z superwizją jako formą wsparcia w pracy duszpasterskiej – zajęcia prowadził ks. Marcin Kotas – a bp Adrian Korczago przeprowadził praktyczne ćwiczenia z zakresu prowadzenia posiedzenia rady parafialnej. Uczestnicy zapoznawali się także z umowami cywilno-prawnymi oraz kwestiami związanymi z zarządzaniem cmentarzem, które przybliżyła im radca Bożena Polak.

Dwie sesje w ramach Instytutu poprowadzili goście z Luterańskiego Kościoła Ameryki (ELCA): dr. Mary J. Streufert i Rev. Dr. Roger A. Willer, omawiając zagadnienia obrazu i języka dotyczącego Boga oraz relacji nauki i wiary we współczesnym świecie. Z młodymi duchownymi i praktykantami spotkała się także Alina Rakowska, prezes Banku Spółdzielczego w Cieszynie, dzieląc się swymi przemyśleniami dotyczącymi historii i ryzyka w finansach.

Kolejna edycja, tym razem letnia, Instytutu odbędzie się w czerwcu 2018 roku.

 

Najnowsze wpisy