Zmarła śp. Barbara Enholc-Narzyńska

W wieku 88 lat zmarła w Warszawie śp. Barbara Enholc-Narzyńska, ekumenistka, długoletnia Dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce, inicjatorka Ekumenicznego Przekładu Biblii. Pogrzeb odbył się w sobotę 27 lipca 2019 roku w Warszawie.

Śp. Barbara Enholc-Narzyńska zmarła 17 lipca 2019 roku.

Uroczystości żałobne rozpoczęły się w ewangelickim kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, a następnie ceremonię kontynuowano na cmentarzu ewangelicko-reformowanym przy ul. Żytniej. Diecezję Cieszyńską reprezentowała delegacja w składzie: bp Adrian Korczago, bp Paweł Anweiler, siostra przełożona Ewa Cieślar oraz jej zastępczyni siostra Aniela Kawulok.

Kazanie wygłosił bp Jan Szarek, a słowa pożegnania wypowiedzieli bp Zdzisław Tranda, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w latach 1978-2002, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej Jerzy Samiec, dr Jutta Henner, siostra Maria Krystyna z Kościoła Rzymskokatolickiego oraz dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs. Liturgię prowadził proboszcz parafii ewangelickiej Wniebowstąpienia Pańskiego ks. Dariusz Chwastek, a błogosławieństwa zebranym udzielił bp Jerzy Samiec.

Na cmentarzu uczestników ceremonii przywitał ks. Michał Jabłoński, proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie, a przemówienie wraz z funeraliami wygłosił ks. dr Włodzimierz Nast. Następnie odczytano wota biblijne w imieniu poszczególnych Kościołów – w imieniu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wota przeczytał bp Adrian Korczago.

Barbara Janina Enholc-Narzyńska urodziła się 26 listopada 1931 w Młochówku pod Warszawą. Była córką Aleksandra Enholca, dyrektora Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego w Polsce w latach 1920–1967. W 1954 ukończyła studia w zakresie teologii ewangelickiej na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Od 1955 była asystentką, od 1960 do 1967 zastępcą dyrektora, a od 1967 do 1990 dyrektorką Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego w Warszawie, zaś od 1990 do przejścia na emeryturę w 2003 dyrektorką Towarzystwa Biblijnego w Polsce. 

Była tłumaczem wydanej w 1987 roku Małej Biblii dla dzieci z języka angielskiego. Z jej inicjatywy ukazał się ekumeniczny przekład Pisma Świętego wydany przez Towarzystwo Biblijne w Polsce. 

W latach 1976–1989 była przewodniczącą Komisji Kobiet Polskiej Rady Ekumenicznej, reprezentowała także w PRE – Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne w Warszawie, a następnie Towarzystwo Biblijne w Polsce.

Zmarła pozostawiła męża: biskupa Janusza Narzyńskiego, zwierzchnika Kościoła w latach 1975–1991.

Zdjęcia: Jan Kot

Najnowsze wpisy