Zmarła śp. diakon Janina Kisza-Bruell

15 marca 2022 roku w wieku 86 lat w Bielsku-Białej zmarła śp. diakon Janina Kisza-Bruell – duszpasterz i nauczyciel religii ewangelickiej w parafii cieszyńskiej. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 24 marca o godz. 13.00 z kościoła Jezusowego w Cieszynie. Najbliższa rodzina prosi, by zamiast kwiatów składać dary na rzecz Stowarzyszenia SIEMACHA na nr konta: 35 1020 2892 0000 5602 0238 8544 z dopiskiem: „śp. dk Janina Kisza-Bruell”.

Śp. dk. Janina Kisza-Bruell urodziła się 6 czerwca 1935 w Cieszynie jako córka Jana i Anny z domu Folwarczny. Ojciec pracował jako Sekretarz Zboru Ewangelickiego A.W. w Cieszynie. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Cieszynie. W roku 1955 rozpoczęła studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Po zdaniu pierwszego egzaminu kościelnego, ordynowana na urząd duchownego w posłudze diakona w kościele w Wiśle,  15 grudnia 1963 roku wraz z dk. Heleną Gajdacz, dk. Emilią Grochal oraz mieszkającą obecnie w Niemczech Krystyną Frank – Smoleńską.

Od 1959 roku służyła w parafii ewangelickiej w Cieszynie. Najpierw jako nauczyciel religii i kaznodzieja na godzinach biblijnych, a później także jako duszpasterz kobiet przebywających w Zakładzie Karnym w Cieszynie. Zajmowała się głoszeniem Słowa Bożego i odwiedzinami chorych, dotkniętych patologią społeczną i innych osób potrzebujących pomocy. Była zaangażowana w duszpasterstwie szpitalnym.

Prowadziła otwarty dom. W jej mieszkaniu przy Placu Kościelnym 9, przez wiele lat rano, przed lekcjami, młodzież rozpoczynała dzień wspólną modlitwą. Dla wielu osób te spotkania „u cioci Janeczki” były istotnym elementem duchowego życia. W razie potrzeby zastępowała organistę w Kościele Jezusowym. Starała się, by Słowo Boże różnymi sposobami docierało do jak najszerszego kręgu odbiorców. Służyły temu rozmyślania, artykuły zamieszczane w czasopismach kościelnych i religijnych. Wielką radość sprawiała jej służba odwiedzinowa w szpitalu. Śpieszyła do chorych ze słowami pociechy, nadziei, ufności pokładanej w Bogu. Kochała śpiew i poprzez pieśni o głębokiej, budującej treści przekazywała Boże prawdy.

Autorka „Pozdrowień dla chorych i cierpiących” oraz opowiadań dla dzieci „Przygody małych wędrowców „, „Bóg cię woła”, „Niezwykła, a jednak prawdziwe” , „Ktoś cię woła” oraz innych pozycji jak: „Z miłości do …” ( o ks. sen. Karolu Kuliszu ), „Matka Przełożona Danuta Gerke” czy też „Siostra Diakonisa – Jadwiga Kunert”, a także okolicznościowych kartek z rozmyślaniami biblijnymi. W listopadzie 2018 roku „Przygody małych wędrowców” jej autorstwa zostały wydane w formie audiobooka. Była jedną z inicjatorów założenia Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie. Władze miasta doceniły jej działalność społeczną i charytatywną, przyznając „Srebrną  Cieszyniankę”.

W 1959 roku wyszła za mąż za ks. Tomasza Bruella, z którym przeżyła 52 lata. Od 2011 roku była wdową. Pozostawiła synów: Andrzeja i Daniela – proboszcza parafii w Niemczech z rodzinami.

zdjęcie: luteranie.pl

Najnowsze wpisy