Dla was

Misja i Ewangelizacja

Każda parafia prowadzi działalność misyjną i ewangelizacyjną zapraszając na nabożeństwa, spotkania, koncerty czy wykłady. W naszej Diecezji swoją siedzibę ma Centrum Misji i Ewangelizacji (CME), które towarzyszy w codziennym życiu dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym. CME motywuje i stwarza możliwości do: odkrywania swojego powołania; zaangażowania dla dobra drugiego; rozwijania zdolności, w które Bóg wyposaża człowieka oraz nabywania przez niego nowych umiejętności i kompetencji.

Od blisko 70 lat organizowany jest Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie – największa namiotowa ewangelizacja w tej części Europy, w którym każdego dnia uczestniczy ponad 2000 osób. Tydzień Ewangelizacyjny to miejsce, gdzie można odkrywać kim jest i jaki jest Jezus Chrystus – Jego osobę, ponadczasowość, realność; Jego Słowo – Biblię i Jego plan dla każdego człowieka.

Edukacja

Reformacja od początku kładła duży nacisk na edukację. Bardzo często razem z kościołem i budynkiem parafialnym budowano także szkołę, przedszkole i sierociniec. Szkoły ewangelickie to nie tylko bogata i piękna historia. To miejsca, w których dzieci i młodzież rozwijają się na bardzo wysokim poziomie ucząc szacunku i tolerancji. Szkoły Towarzystw Ewangelickich są cenione nie tylko w środowisku lokalnym lecz także osiągają sukcesy w ogólnopolskich rankingach szkół. Zapraszamy do zapoznania się z ich ofertą:

Domy opieki

Na terenie naszej Diecezji działają dwa domy opieki dla osób starszych. Prowadzą działalność opiekuńczą skierowaną do osób w podeszłym wieku, które pragną spędzić jesień swojego życia w godnych i komfortowych warunkach uzyskując fachową pomoc w zaspakajaniu swoich potrzeb. Oferują fachową pomoc lekarską, rehabilitacyjną, pielęgnacyjną i duszpasterską.

W Dzięgielowie działa także jedyny w Polsce Diakonat Ewangelicki. Diakonat Żeński Eben-Ezer od początku związany jest z pracą ewangelizacyjno-misyjną oraz opiekuńczą, a swoją historią sięga lat 20-tych XX wieku. Dziś Siostry Diakonise swoją służbę realizują w Ewangelickim Domu Opieki Emaus w Dzięgielowie.

 

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

Wychodząc z pomocą osobom potrzebującym prowadzone są wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego. Każdy niezależnie od wyznania może wypożyczyć specjalistyczny sprzęt do pielęgnacji chorych w domu. Dostępne są między innymi: łóżka, chodziki, wózki inwalidzkie, krzesła toaletowe, stojaki do kroplówek, koncentratory powietrza itp. Pomagamy także osobom niedowidzącym oferując m.in. lupy, okulary, powiększalniki i lampy.

Wypożyczalnie prowadzą:

Księgarnie, biblioteki i archiwa

Zapraszamy do skorzystania z oferty księgarń ewangelickich w Cieszynie, Bielsku-Białej i Wiśle. Proponują one wartościowe książki, czasopisma, filmy, muzykę, słuchowiska i wiele innych publikacji o tematyce chrześcijańskiej.

Szlak leśnych kościołów

Leśne kościoły to miejsca tajnych nabożeństw ewangelickich w Beskidzie Śląskim W połowie XVI wieku większość mieszkańców Śląska Cieszyńskiego była ewangelikami. Hasła powrotu do źródeł chrześcijaństwa przyjęły wszystkie warstwy ówczesnego społeczeństwa. Wolność religijna skończyła się, gdy po pokoju westfalskim panowanie na tym terenie przejęli Habsburgowie i rzymskokatolicyzm stał się wyłącznie panującym wyznaniem. W 1654 roku zabrano ewangelikom większość kościołów. Do roku 1709, a w niektórych okolicach do 1781 roku, mogli się spotykać na tajnych nabożeństwach tylko w lasach na górskich zboczach.

Raz w roku odbywają się w tych miejscach pamiątkowe nabożeństwa. Zachęcamy do wędrówki szlakiem leśnych kościołów.

9 odkrytych leśnych kościołów
Kamień na Równicy (Ustroń)
Kamień na Bukowej (Wisła)
Stół Ołtarzowy Jan (Bielsko-Biała)
Spowiedzisko (Leszna Górna koło Goleszowa)
Amfiteatr na stoku Wysokiego (Jaworze)
Polana „Do wiary” (Lipowa koło Szczyrku)

Na terenie Czech:
Pomnik na Goduli (Ligotka Kameralna)
Zakamień na Czantorii (Nydek koło Bystrzycy)
Kościółki (Dolna Łomna koło Jabłonkowa)

Więcej o tych miejscach dowiesz się z książki „Leśne kościoły”, którą kupić można w księgarni Augustana.

Aplikacja MÓJ KOŚCIÓŁ

Aplikacja Mój Kościół powstała po to, żeby Kościół był w zasięgu ręki. Zainstaluj aplikację w swoim smartfonie i bądź na bieżąco. Wejdź do działu personalizacja i dostosuj aplikację do swoich potrzeb.
Mój Kościół to aplikacja, którą musisz mieć!