Konferencja „500 lat Reformacji na Górnym Śląsku”

W Bibliotece Śląskiej w Katowicach w dniach 28-29 września 2017 roku zorganizowano konferencję naukową „500 lat Reformacji na Górnym Śląsku”.

Podczas międzynarodowej konferencji wykładowcy w ciekawy sposób omówili dzieje Reformacji na Górnym Śląsku, prezentując je z różnej perspektywy. Prelegentami byli m.in. prof. dr hab. Joachim Bahlcke (Universität Stuttgart), prof. dr hab. Tadeusz Stegner (Uniwersytet Gdański) i prof. dr hab. Ewa Chojecka (Uniwersytet Śląski w Katowicach).

Liczne referaty dotyczyły m.in. historycznego i politycznego aspektu Reformacji, omawiały sztukę i literaturę ewangelicką, analizowały zaangażowanie społeczne ewangelików oraz niełatwą sytuację polityczną i wyznaniową w okresie międzywojennym i tuż po zakończeniu II Wojny Światowej.

W trakcie trwania konferencji do zebranych słowo pozdrowienia skierowali bp Adrian Korczago, biskup Diecezji Cieszyńskiej oraz bp Marian Niemiec, biskup Diecezji Katowickiej.

Najnowsze wpisy

  • Jesienny Zjazd Chórów

    Diecezjalna Komisja Chórów i Orkiestr Diecezji Cieszyńskiej zaprasza na Jesienny Zjazd Chórów, który odbędzie się w dniach 21-22 w Cisownicy i Drogomyślu. Cisownica 21.10.2015 godzina 15:00 Wstąpią następujące chóry: Cisownica, Dzięgielów, Goleszów, Jaworze, Leszna, Ustroń Drogomyśl 22.10.2017 godzina 10:00 Wystąpią następujące chóry: Bażanowice, Cieszyn, chór misyjny z Cieszyna, Drogomyśl, Dębowiec, Wisła

    Czytaj więcej
  • Konferencja „Reformacja – z perspektywy Bielska i Białej”

    W dniach 17-18 października 2017 roku w Akademii Techniczno-Humanistycznej oraz w Muzeum Historycznym w Bielsku Białej odbywa się interdyscyplinarna konferencja naukowa „Reformacja – z perspektywy Bielska i Białej”.

    Czytaj więcej