Konferencja „500 lat Reformacji na Górnym Śląsku”

W Bibliotece Śląskiej w Katowicach w dniach 28-29 września 2017 roku zorganizowano konferencję naukową „500 lat Reformacji na Górnym Śląsku”.

Podczas międzynarodowej konferencji wykładowcy w ciekawy sposób omówili dzieje Reformacji na Górnym Śląsku, prezentując je z różnej perspektywy. Prelegentami byli m.in. prof. dr hab. Joachim Bahlcke (Universität Stuttgart), prof. dr hab. Tadeusz Stegner (Uniwersytet Gdański) i prof. dr hab. Ewa Chojecka (Uniwersytet Śląski w Katowicach).

Liczne referaty dotyczyły m.in. historycznego i politycznego aspektu Reformacji, omawiały sztukę i literaturę ewangelicką, analizowały zaangażowanie społeczne ewangelików oraz niełatwą sytuację polityczną i wyznaniową w okresie międzywojennym i tuż po zakończeniu II Wojny Światowej.

W trakcie trwania konferencji do zebranych słowo pozdrowienia skierowali bp Adrian Korczago, biskup Diecezji Cieszyńskiej oraz bp Marian Niemiec, biskup Diecezji Katowickiej.

Najnowsze wpisy

  • Terminarz obchodów

    Zachęcamy, aby zapoznać się z wydarzeniami związanymi z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, które będą się odbywać na terenie Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

    Czytaj więcej
  • Ruch gromadkarski na Mazurach

    Mazury budzą zachwyt, zwłaszcza wśród osób przyjeżdżających na letni odpoczynek albo odbywają wędrówki po miejscach, które z różnych powodów wydają im się ciekawe. Jednak mało kto wie, że polskość nie pojawiła się tu w 1945 roku, lecz trwała od wielu wieków – zapisana w Bibliach, śpiewnikach, postyllach. A przede wszystkim – w świadomości ludzi, którzy podczas […]

    Czytaj więcej