Obrońca praw i wolności Kościoła

Z perspektywy stulecia od utworzenia suwe­rennego państwa polskiego warto nakreślić społeczno­-polityczny kontekst działalności bpa Juliusza Burschego, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-­Augsburskiego w odrodzonej Polsce.

Dzieje życia Juliusza Burschego można podzielić na dwa okresy: okres młodości, chłonięcia atmosfery XIX wieku, budowania osobowości i wykuwania się idei, któ­ rym był wierny przez resztę życia. Drugim okresem było wejście w wir polityki od 1905 roku i uzyskanie niezwy­ kłych na te czasy szans na realizację planów dotyczących Kościoła.

 

Najnowsze wpisy

  • Terminarz obchodów

    Zachęcamy, aby zapoznać się z wydarzeniami związanymi z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, które będą się odbywać na terenie Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

    Czytaj więcej
  • Ruch gromadkarski na Mazurach

    Mazury budzą zachwyt, zwłaszcza wśród osób przyjeżdżających na letni odpoczynek albo odbywają wędrówki po miejscach, które z różnych powodów wydają im się ciekawe. Jednak mało kto wie, że polskość nie pojawiła się tu w 1945 roku, lecz trwała od wielu wieków – zapisana w Bibliach, śpiewnikach, postyllach. A przede wszystkim – w świadomości ludzi, którzy podczas […]

    Czytaj więcej