10-lecie Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie

W piątek 17 maja 2019 roku w kościele Jezusowym w Cieszynie odbył się uroczysty koncert z okazji 10-lecia Muzeum Protestantyzmu.

Podczas koncertu prowadzonego przez proboszcza cieszyńskiej parafii, ks. Marcina Brzóskę, wystąpili: Joanna Lazar-Chmielowska na organach oraz Wyższobramski Chór Kameralny pod dyr. Piotra Sikory.

Bp Adrian Korczago w przekazanych życzeniach wskazywał na wagę zanurzania się w przeszłości, tak by lepiej rozumieć teraźniejszość i z odwagą próbować patrzeć w przyszłość. Podkreślał, że niezwykle istotnym jest, by istniały miejsca, które przechowują pamięć i uczą wielkiej roli pamięci w życiu człowieka. Zaznaczył, że Muzeum Protestantyzmu stanowi również wielkie dzieło misyjne, poprzez które wiele osób może poznawać historię ewangelików na Śląsku Cieszyńskim i nie tylko, ich niełatwe losy oraz składane przez wieki świadectwo wiary. Biskup szczególne podziękowania przekazał kustoszowi Muzeum – Marcinowi Gabrysiowi – wskazując na to, że jest to właściwa osoba na właściwym miejscu, cechująca się wielkim zaangażowaniem, profesjonalizmem i gotowością do niesienia pomocy.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Muzeum Śląskiego w Katowicach, Książnicy Cieszyńskiej, Biblioteki Miejskiej i Archiwum Parafialnego w Wiśle, W trakcie koncertu krótkim wspomnieniem podzielił się również ks. Janusz Sikora, emerytowany proboszcz parafii w Cieszynie. Nie zabrakło także możliwości, by zwiedzać Muzeum Protestantyzmu po zakończeniu koncertu.

Zdj. Stanisław Konopka ox.pl

Najnowsze wpisy