150-lecie kościoła w Hażlachu

18 września 2022 roku odbył się jubileusz 150-lecia ewangelickiego kościoła w Hażlachu.

W niedzielę 18 września miało miejsce uroczyste nabożeństwo jubileuszowe. Wszystkich zebranych powitał proboszcz cieszyńskiej parafii ks. Marcin Brzóska, kreśląc krótki rys historyczny kościoła w Hażlachu.

Następnie w imieniu diecezji pozdrowienia przekazał biskup Adrian Korczago, zwracając uwagę na dynamikę hażlaskiego filiału. Zaznaczył, że słyszy narzekania na częste zmiany duchownych i w związku powyższym zachęcił, by w ramach jubileuszowej refleksji spojrzeć na tę rotację jako na dar. Każdy ze służących w Hażlachu duchownych, zdaniem biskupa, wniósł coś niepowtarzalnego, co znacznie ubogaciło miejscowy zbór i sprawiło, że nadal jest pełen zapału do służby dla Pana. Biskup poświęcił także nową chrzcielnicę, która jest jubileuszowym darem cieszyńskiej parafii dla hażlaskiego kościoła.

Liturgię wstępną odprawili: ks. Beata Janota, ks. Łukasz Gaś i ks. Tomasz Chudecki.

Kazanie wygłosił w oparciu o 12. rozdział Księgi Izajasza Biskup Kościoła Jerzy Samiec, który podkreślił znaczenie zaufania pokładanego w Bogu, dzięki któremu możemy z nadzieją spoglądać na nowe, nawet w kontekście trudnych i nieznanych czasów. Kaznodzieja zachęcał, by poprzez modlitwę i przeżywaną społeczność pielęgnować dar wiary.

Nabożeństwo zostało ubogacone śpiewem chóru Hażlach-Zamarski oraz grą Diecezjalnej Orkiestry Dętej, która nastrajała przybywających na nabożeństwo na jego duchowe przeżywanie.

W trakcie nabożeństwa cieszyński proboszcz zaprezentował także wydaną na jubileusz książkę autorstwa Jana Kuli pt. „Kronika ewangelików Hażlacha”, którą wręczył zaproszonym gościom, byłym opiekunom filiału oraz osobom związanym z wydaniem tej jubileuszowej publikacji.

W niedzielnej uroczystości udział wzięli: potomkini Johana Górniaka darczyńcy gruntu pod budowę kościoła – Erika Jordan z Niemiec, reprezentanci władz samorządowych: Starosta Powiatu Cieszyńskiego Mieczysław Szczurek, Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kubicius oraz Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Kolondra.

zdjęcia: Jan Walica – Facebook/Filiał Hażlach Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie

Najnowsze wpisy

  • Centralne ekumeniczne nabożeństwo diecezjalne w Brennej

    24 stycznia 2023 roku w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się centralne ekumeniczne nabożeństwo diecezjalne w ewangelickim kościele Apostoła Bartłomieja w Brennej.

    Czytaj więcej
  • Spotkanie Liderów Młodzieżowych

    Ogólnopolski Duszpasterz Młodzieży i Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży Diecezji Cieszyńskiej serdecznie zapraszają na Spotkanie Liderów Młodzieżowych. Spotkanie jest dla wszystkich angażujących się w parafiach w pracę z młodzieżą – duchownych i liderów młodzieżowych. Termin: 11.02.2023., godz. 09.00-18.00 Miejsce: Cieszyn, parafia ewangelicka  Zgłoszenia:Do 6.02.2023 poprzez formularz zgłoszeniowy, znajdziesz go >TUKoszt uczestnictwa: 10 zł. Szczegółowe informacje zostaną przesłane […]

    Czytaj więcej