500-lecie reformowanej Reformacji

23 października 2019 roku Ewangelicki Kościół Austrii świętował w Wiedniu jubileusz 500-lecia reformowanej Reformacji w ramach roku Ulryka Zwingliego. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP reprezentował bp Adrian Korczago.

Rok 2019 w Ewangelickim Kościele Austrii został ogłoszony rokiem Ulryka Zwingliego, zuryskiego reformatora Kościoła, który część swojego studenckiego życia spędził w Wiedniu. W stołecznym teatrze Odeon świętowano 500. rocznicę jego wystąpienia na rzecz odnowy chrześcijaństwa.

Podczas uroczystości superintendent Kościoła Ewangelickiego Helweckiego Wyznania w Austrii ks. Thomas Hennefeld wprowadził zebranych w temat obchodów jubileuszu, ks. prof. Christoph Sigrist wygłosił wykład dotyczący społeczno-politycznego efektu zuryskiej reformacji, zaprezentowano trailer filmu “Zwingli”, który zostanie niebawem wyemitowany w austriackiej telewizji, a superintendent Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego Austrii Stefan Schröckenfuchs zaprosił uczestników do interaktywnego internetowego quizu związanego z postacią Ulryka Zwingliego.

Wręczono także nagrody za dwa projekty socjalne związane z pracą diakonijną za rok 2019 ufundowane przez Raiffeisen Landesbank. Ponadto biskup Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania Austrii Michael Chalupka zaprezentował zaplanowane na 3-5 lipca 2020 roku Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej w Grazu pt. “face2face2020” i serdecznie zaprosił wszystkich do udziału w tym spotkaniu.

Oprawę muzyczną zapewnił zespół Ensemble Unidas z sopranistką Theresą Dlouhy oraz gambistką Evą Reiter oraz Alphorntrio w składzie Judith Pudill, Florian Gurdet i Nikolaus Löschberger.

Zdjęcia: evang.at

Najnowsze wpisy

  • Dla dzieci na TE w Dzięgielowie

    Niebawem w Dzięgielowie rozpocznie się 73. Tydzień Ewangelizacyjny. Organizatorzy przygotowują wydarzenie zawsze z myślą o dorosłych, młodzieży i dzieciach.

    Czytaj więcej
  • Po prostu SpotkajMY się!

    W czwartek 7 lipca rozpocznie się 73. Tydzień Ewangelizacyjny (TE) w Dzięgielowie, w czasie którego większość punktów programu będzie odbywać się w namiotach. 

    Czytaj więcej