500-lecie reformowanej Reformacji

23 października 2019 roku Ewangelicki Kościół Austrii świętował w Wiedniu jubileusz 500-lecia reformowanej Reformacji w ramach roku Ulryka Zwingliego. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP reprezentował bp Adrian Korczago.

Rok 2019 w Ewangelickim Kościele Austrii został ogłoszony rokiem Ulryka Zwingliego, zuryskiego reformatora Kościoła, który część swojego studenckiego życia spędził w Wiedniu. W stołecznym teatrze Odeon świętowano 500. rocznicę jego wystąpienia na rzecz odnowy chrześcijaństwa.

Podczas uroczystości superintendent Kościoła Ewangelickiego Helweckiego Wyznania w Austrii ks. Thomas Hennefeld wprowadził zebranych w temat obchodów jubileuszu, ks. prof. Christoph Sigrist wygłosił wykład dotyczący społeczno-politycznego efektu zuryskiej reformacji, zaprezentowano trailer filmu „Zwingli”, który zostanie niebawem wyemitowany w austriackiej telewizji, a superintendent Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego Austrii Stefan Schröckenfuchs zaprosił uczestników do interaktywnego internetowego quizu związanego z postacią Ulryka Zwingliego.

Wręczono także nagrody za dwa projekty socjalne związane z pracą diakonijną za rok 2019 ufundowane przez Raiffeisen Landesbank. Ponadto biskup Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania Austrii Michael Chalupka zaprezentował zaplanowane na 3-5 lipca 2020 roku Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej w Grazu pt. „face2face2020” i serdecznie zaprosił wszystkich do udziału w tym spotkaniu.

Oprawę muzyczną zapewnił zespół Ensemble Unidas z sopranistką Theresą Dlouhy oraz gambistką Evą Reiter oraz Alphorntrio w składzie Judith Pudill, Florian Gurdet i Nikolaus Löschberger.

Zdjęcia: evang.at

Najnowsze wpisy

  • 80-te urodziny księdza Henryka Czembora

    26 listopada 2021 roku jubileusz 80-tych urodzin obchodził ksiądz Henryk Czembor. Emerytowany duchowny urodził się 26 listopada 1941 roku w Pszczynie jako syn Pawła i Marty z domu Kozioł. Studia teologiczne na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie rozpoczął w 1959 roku, po czym w dniu 13 października 1963 roku został ordynowany w swojej rodzinnej parafii […]

    Czytaj więcej
  • Wprowadzenie rady parafialnej w Cieszynie

    21 listopada 2021 roku została wprowadzona w urząd nowa Rada Parafialna, Rady Filiałów oraz Komisja Rewizyjna parafii ewangelickiej w Cieszynie. Uroczystego wprowadzenia w Niedzielę Wieczności dokonał zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej, biskup Adrian Korczago. Podczas nabożeństwa połączonego z Wieczerzą Pańską biskup wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym, nawiązując do perspektywy wieczności oraz związanej z nią teraźniejszej nadziei, odniósł […]

    Czytaj więcej