Centralne ekumeniczne nabożeństwo diecezjalne w Jaworzu

25 stycznia 2022 roku w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się centralne ekumeniczne nabożeństwo diecezjalne w katolickim kościele pw. Opatrzności Bożej w Jaworzu.

W uroczystym wydarzeniu wzięli udział ewangeliccy duchowni na czele z Biskupem Diecezji Cieszyńskiej Adrianem Korczago i Prezesem Synodu, a zarazem Sekretarzem Polskiej Rady Ekumenicznej ks. dr. Adamem Maliną, a także duchowni Kościoła Rzymskokatolickiego wraz z biskupem pomocniczym Piotrem Gregerem i bielsko-żywieckim referentem do spraw ekumenizmu ks. prof. Józefem Budniakiem. Na nabożeństwie obecni byli także wójt Jaworza dr Radosław Grzegorz Ostałkiewicz, Przewodnicząca Bielskiej Gminy Żydowskiej Dorota Wiewióra, siostry zakonne, samorządowcy oraz mieszkańcy jaworzańskiej gminy.

W oparciu o biblijne słowa: „Inną drogą powrócili do swojego kraju” (Mt 2,12) biskup Adrian Korczago wygłosił kazanie, w którym wskazywał na potrzebę i wartość poszukiwania różnorodnych dróg w życiowych aktywnościach, również w ekumenicznym kontekście. Dodał także, że godne uwagi byłoby zwiększenie częstotliwości ekumenicznych spotkań, nie tylko w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. „Może trzeba byłoby zacząć się spotykać o innej porze roku, bo przecież podczas wizyt w mroźny zimowy czas nie mamy sposobności, by wszyscy uczestnicy nabożeństw zatrzymali się na chwilę, porozmawiali ze sobą, wymienili się swymi odczuciami. Każdy mknie do domu, by się nie przeziębić. Może trzeba by poszukać zupełnie nowych form bycia ze sobą i dla siebie. Co jednak, gdy w nas zbyt wiele lęku, że takie spotkania zachwieją naszą tożsamością wyznaniową? To jaka jest kondycja tej tożsamości, jeśli spotkanie z obcością już traktuje się jako znaczące zagrożenie dla jej suwerenności? To po co wpatrywać się w Gwiazdę, po co podążać za jej drogowskazem, po co składać dary i hołdować Nowonarodzonemu, jeśli nie stać nas na powrót inną drogą?” – pytał w swym rozważaniu Zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej. Biskup dodał także: „Po co pomknęliśmy podczas minionych świąt w naszych sercach i myślach do Betlejem? Po co przeżywaliśmy święta Bożego Narodzenia?

By odkryć, że „inna droga” jest naszym przeznaczeniem i to ona ma w sobie życiodajność.

Jesteśmy dziś tu razem nie po to, by nikt nam czasem nie zarzucił, że mało w nas ekumenicznego ducha, nie po to, by media miały o czym pisać. Jesteśmy dzisiaj razem po to, by przypomnieć sobie, że przed nami niezależnie od wyznania czy religii droga, po której idąc nie jesteśmy sami, na której Bóg nie będzie szczędził nam przyjaznego obłoku w ciągu dnia i słupa ognia nocą. Zmęczeni zostaną wzmocnieni jak Eliasz posiłkiem, w mocy którego pójdą wyznaczonym szlakiem. Czy jesteśmy gotowi? Czy jesteśmy gotowi, by wyruszać, opuszczając dobrze znane nam Ur Chaldejskie, by jak Abram iść w nieznane, które Bóg nam wskazuje?”.

Uczestnicy nabożeństwa modlili się także o pokój na Ukrainie oraz o uchodźców i osoby wysiedlone. W modlitwach przyczynnych ze strony ewangelickiej brali udział ks. Władysław Wantulok i ks. Waldemar Szajthauer. Pozdrowienia w imieniu Przewodniczącego Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej bp. Mariana Niemca przekazał ks. dr Adam Malina. Na koniec wszystkim zgromadzonym Bożego błogosławieństwa udzielił bp Piotr Greger.

Zdjęcia: ks. prof. Józef Budniak oraz diecezja.bielsko.pl

Najnowsze wpisy