Dożynki w Goleszowie

W sobotę 24 sierpnia 2019 roku w Goleszowie odbyły się Gminne Dożynki połączone z Dniami Gminy Goleszów. W uroczystościach wziął udział bp Adrian Korczago.

Dożynki rozpoczął korowód dożynkowy z ul. Wolności na ul. 1 Maja, skąd uczestnicy udali się do namiotu obok Urzędu Gminy. Podczas ekumenicznej modlitwy bp Adrian Korczago, proboszcz parafii ewangelickiej w Goleszowie oraz biskup diecezji cieszyńskiej wraz z ks. prałatem Adamem Drożdżem, proboszczem parafii rzymskokatolickiej w Goleszowie, pobłogosławili chleb z tegorocznych zbiorów.

Biskup w swoim przemówieniu wskazywał, że dożynki, będąc świętem wdzięczności i radości mogą służyć idei dzielenia się – czego symbolem jest błogosławiony i przełamywany chleb. Podkreślał, że dzieląc się warto pamiętać o coraz większej liczbie Ukraińców przebywających obecnie na terenie gminy Goleszów. Zaapelował także o działalność na rzecz ochrony środowiska, bo wcale nie jest oczywistym, że w przyszłości ludzie będą w stanie świętować dożynki ze względu na ocieplenie klimatu i coraz częstsze susze.

Gazdami dożynek był Krystian Kamieniorz wraz z żoną Kariną Chwastek-Kamieniorz, diakon parafii ewangelickiej w Goleszowie.

Zdjęcia: goleszow.pl

Najnowsze wpisy

  • Spotkanie z prawosławnym abp. Ablem

    18 kwietnia uczestnicy Instytutu Pastoralnego wraz z przewodzącym mu bp. Adrianem Korczago udali się do prawosławnego Soboru Przemienienia Pańskiego, aby tam uczestniczyć we wspólnej modlitwie, której przewodniczył abp. Abel – zwierzchnik diecezji lubelsko-chełmskiej Kościoła prawosławnego.

    Czytaj więcej
  • Instytut Pastoralny w Lublinie ciąg dalszy

    W dniach 14-18 kwietnia 2024 roku odbył się w Lublinie Instytut Pastoralny (IP) dla praktykantów i wikariuszy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

    Czytaj więcej