Ikary 2022

W poniedziałek 16 stycznia 2023 roku w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyła się uroczysta gala wręczenia IKARÓW 2022. W uroczystości uczestniczył biskup Adrian Korczago.

W poniedziałek 16 stycznia 2023 roku w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyła się uroczysta gala wręczenia IKARÓW 2022. W uroczystości uczestniczył biskup Adrian Korczago.

IKARY 2022 zostały wręczone przez Prezydenta Miasta Bielsko-Biała Jarosława Klimaszewskiego. Z pośród pięciu nominowanych, nagrodę za szczególne osiągnięcia kulturalne otrzymał Juliusz Wątroba. Do Ikara za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki nominowanych było również pięć osób, statuetka trafiła do Apostolisa Anthimosowa. Te prestiżowe wyróżnienia przyznawane i wręczane są od 1993 roku za szczególne osiągnięcia kulturalne oraz za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki.

Życzenia oraz gratulacje uhonorowanym twórcom przekazał biskup Adrian Korczago, który stwierdził: „ Ludzie sztuki potrafią zaskakiwać. Umożliwiają nam dotarcie do często nieuchwytnych przestrzeni. Dają nam odczuć trudno odczuwalne. Jest to wyjątkowa przygoda. Czasem nas szokują, nie raz gorszą. Sumarycznie nie dają spokoju. Inspirują, by zobaczyć, posłuchać, dotknąć, zachwycić się, oburzyć. Nie pozwalają pozostać obojętnym. (…) Dziękujemy za zaskoczenia proponowane przez Was drodzy nominowani, wyróżnieni i nagrodzeni. Za to, że w obcowaniu z kulturą i sztuką, której nadajecie niepowtarzalne kształty eliminujecie istniejące między nami granice językowe, kulturowe, narodowe. Czasem sami dziwicie się swoim odkryciom twórczym. Zachęcacie nas, by odkrywać, poznawać, słychać, śpiewać i jak Symeon uwielbiać Boga za nieodgadnioną wielkość i różnorodność Jego dzieł”. 

Juliusz Wątroba otrzymał statuetkę Ikara za szczególne osiągnięcia kulturalne. Jest literatem, poetą, prozaikiem, satyrykiem, felietonistą, autorem tekstów oraz kabareciarzem. Urodził się 12 kwietnia 1954 roku w Rudzicy na Śląsku Cieszyńskim. Jest absolwentem Politechniki Łódzkiej i wieloletnim członkiem Związku Literatów Polskich.

Apostolis Anthimos został nagrodzony Ikarem za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki. Jest kompozytorem, multiinstrumentalistą i gitarzystą rockowym. Artysta ma w swoim dorobku m.in. cztery albumy nagrane z Czesławem Niemenem oraz sześć z Tomaszem Stańko. Urodził się 1954 w Siemianowicach Śląskich.

zdjęcia: beskidzka24.pl, bielskobiala.naszemiasto.pl

Najnowsze wpisy