Instytut Pastoralny w Kosewie i Tykocinie

W dniach 22-29 czerwca odbyła się sesja letnia Instytutu Pastoralnego – tym razem w Kosewie na Mazurach i w Tykocinie na Podlasiu. W sesji wzięło udział 18 wikariuszy i praktykantów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Młodzi duchowni i praktykanci w ramach 18. sesji dyskutowali m.in. o przebiegu Chrztu Świętego i Konfirmacji na podstawie Agendy, współpracowali z dyr. Jerzym Rzędowskim omawiając zagadnienia autoprezentacji duchownego, przygotowania prezentacji w PowerPoincie oraz przygotowując wystąpienia publiczne w służbie duchownego. Mieli także okazję poznać historię żydowskiego Białegostoku oraz Archeologię Starego Izraela – te tematy zaprezentował prof. Andrzej Kluczyński, a także zapoznali się z współczesnym obliczem kwakryzmu omówionym przez prof. dr hab. Zbigniewa Każmierczaka.

W trakcie swojego pobytu na Mazurach kursanci wzięli udział w nabożeństwie w kościele w Mikołajkach, podczas którego kazanie wygłosił dyrektor Instytutu bp Adrian Korczago. Podczas wizyty na Podlasiu uczestnicy odwiedzili i poznali historię parafii ewangelickiej w Białymstoku zaprezentowaną przez ks. Tomasza Wigłasza oraz zwiedzili Pałac Branickich. Ponadto udali się do meczetu w Kruszynianach, spotkali się z imamem Januszem Aleksandrowiczem, zwiedzili Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu oraz muzeum w dawnej synagodze w Tykocinie – drugiej co do wielkości synagodze w Polsce.

Kolejna sesja Instytutu Pastoralnego odbędzie się od 18 do 23 lutego 2019 roku w Łodzi.

Najnowsze wpisy

  • Spotkanie z prawosławnym abp. Ablem

    18 kwietnia uczestnicy Instytutu Pastoralnego wraz z przewodzącym mu bp. Adrianem Korczago udali się do prawosławnego Soboru Przemienienia Pańskiego, aby tam uczestniczyć we wspólnej modlitwie, której przewodniczył abp. Abel – zwierzchnik diecezji lubelsko-chełmskiej Kościoła prawosławnego.

    Czytaj więcej
  • Instytut Pastoralny w Lublinie ciąg dalszy

    W dniach 14-18 kwietnia 2024 roku odbył się w Lublinie Instytut Pastoralny (IP) dla praktykantów i wikariuszy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

    Czytaj więcej