Instytut Pastoralny w Krakowie

W dniach 26-29 sierpnia 2019 roku grupa 14 kursantów przeżyła kolejną sesję Instytutu Pastoralnego – tym razem w Krakowie.

Uczestnicy podczas intensywnego programu omawiali wiele tematów: podczas zajęć z dr Joanną Koleff-Pracką analizowali swoje potrzeby, przeprowadzali analizę zmiany oraz zastanawiali się, jak duchowny powinien funkcjonować jako lider swojej wspólnoty i jak najwłaściwiej planować przeprowadzenie zmian dotyczących życia parafialnego. Wraz z dr. hab. Jerzym Sojką przyglądali się trudnemu stosunkowi Marcina Lutra do Żydów oraz dyskutowali o trudnym dziedzictwie antyjudaistycznym we współczesnym luteranizmie.

Kursanci podczas zajęć z ks. dr. Jackiem Prusakiem na podstawie filmu „Walka z szatanem” omawiali zagadnienie opętania i dysocjacji w odniesieniu do pracy psychoterapeutów i psychiatrów. Wraz z bp. Adrianem Korczago, dyrektorem Instytutu, wspólnie omawiali zadania, jakie stoją przed duchownym w procesie przygotowania uroczystości parafialnej i na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę, by odbyły się one pomyślnie. Z radcą prawnym Jakubem Cebulą poznawali lepiej prawo kościelne oraz Regulamin Parafialny.

Nie zabrakło również wycieczek oraz wydarzeń kulturalnych – uczestnicy zwiedzili kopalnię soli w Wieliczce, zakon ojców Augustianów Eremitów wraz z ojcem Markiem Donatem oraz spacerowali szlakiem krakowskich szaleńców i twórców. Wzięli udział również w koncercie klawesynowym w wykonaniu Pierre’a Hantaï’a w kościele ewangelickiem w Krakowie.

Najnowsze wpisy

  • 80-te urodziny księdza Henryka Czembora

    26 listopada 2021 roku jubileusz 80-tych urodzin obchodził ksiądz Henryk Czembor. Emerytowany duchowny urodził się 26 listopada 1941 roku w Pszczynie jako syn Pawła i Marty z domu Kozioł. Studia teologiczne na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie rozpoczął w 1959 roku, po czym w dniu 13 października 1963 roku został ordynowany w swojej rodzinnej parafii […]

    Czytaj więcej
  • Wprowadzenie rady parafialnej w Cieszynie

    21 listopada 2021 roku została wprowadzona w urząd nowa Rada Parafialna, Rady Filiałów oraz Komisja Rewizyjna parafii ewangelickiej w Cieszynie. Uroczystego wprowadzenia w Niedzielę Wieczności dokonał zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej, biskup Adrian Korczago. Podczas nabożeństwa połączonego z Wieczerzą Pańską biskup wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym, nawiązując do perspektywy wieczności oraz związanej z nią teraźniejszej nadziei, odniósł […]

    Czytaj więcej