Instytut Pastoralny w Krakowie

W dniach 26-29 sierpnia 2019 roku grupa 14 kursantów przeżyła kolejną sesję Instytutu Pastoralnego – tym razem w Krakowie.

Uczestnicy podczas intensywnego programu omawiali wiele tematów: podczas zajęć z dr Joanną Koleff-Pracką analizowali swoje potrzeby, przeprowadzali analizę zmiany oraz zastanawiali się, jak duchowny powinien funkcjonować jako lider swojej wspólnoty i jak najwłaściwiej planować przeprowadzenie zmian dotyczących życia parafialnego. Wraz z dr. hab. Jerzym Sojką przyglądali się trudnemu stosunkowi Marcina Lutra do Żydów oraz dyskutowali o trudnym dziedzictwie antyjudaistycznym we współczesnym luteranizmie.

Kursanci podczas zajęć z ks. dr. Jackiem Prusakiem na podstawie filmu „Walka z szatanem” omawiali zagadnienie opętania i dysocjacji w odniesieniu do pracy psychoterapeutów i psychiatrów. Wraz z bp. Adrianem Korczago, dyrektorem Instytutu, wspólnie omawiali zadania, jakie stoją przed duchownym w procesie przygotowania uroczystości parafialnej i na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę, by odbyły się one pomyślnie. Z radcą prawnym Jakubem Cebulą poznawali lepiej prawo kościelne oraz Regulamin Parafialny.

Nie zabrakło również wycieczek oraz wydarzeń kulturalnych – uczestnicy zwiedzili kopalnię soli w Wieliczce, zakon ojców Augustianów Eremitów wraz z ojcem Markiem Donatem oraz spacerowali szlakiem krakowskich szaleńców i twórców. Wzięli udział również w koncercie klawesynowym w wykonaniu Pierre’a Hantaï’a w kościele ewangelickiem w Krakowie.

Najnowsze wpisy