Instytut Pastoralny w Lublinie

W dniach 14-18 kwietnia 2024 roku odbył się w Lublinie Instytut Pastoralny (IP) dla praktykantów i wikariuszy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Kursanci Instytutu Pastoralnego dla wikariuszy i praktykantów tym razem zgromadzili się na wschodzie naszego kraju – w Lublinie, gdzie proboszczem ewangelickiej parafii jest wywodzący się z Goleszowa ks. dr Grzegorz Brudny. Intensywny, ubogacający kursantów program rozpoczął się w poniedziałkowy poranek. Uczestnicy na czele z dyrektorem instytutubp. Adrianem Korczago mieli okazję zwiedzić dzięki prof. Dariuszowi Chemperkowi to piękne miasto. Kursanci odwiedzili zamek wraz z utrzymaną w bizantyjskim stylu kaplicą Świętej Trójcy. Po spacerze ulicami Starego Miasta i wizycie w rzymskokatolickiej katedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty udali się do lublińskiego kościoła ewangelickiego Świętej Trójcy poświęconego w 1788 roku. Ks. Brudny przedstawił historię parafii oraz jej funkcjonowanie. Co ciekawe współcześnie zbór liczący około 250 osób tworzą w zdecydowanej większości konwertyci. W tematykę „Lublina jako żydowskiej księgi” wprowadził kursantów prof. Sławomir Żurek, który podkreślił rolę, jaką odgrywała wielokulturowość dawnego Lublina. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Jesziwy, w której szkoliło się wielu Żydów ze wschodniej Polski. Uczestnicy Instytutu Pastoralnego mieli również okazję odwiedzić mieszczącą się w tym budynku czynną synagogę. Wieczorem kursanci zebrali się w kościele na debacie popularno-naukowej zatytułowanej „Chrześcijanin a polityka”, w której udział wzięli: ks. radca Michał Makula, ks. prof. Alfred Wierzbicki oraz poseł Tadeusz Sławecki.

W drugim dniu kursanci udali się na Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II, gdzie spotkali się z rektorem ks. prof. Mirosławem Kalinowskim. Kolejną sesję na temat ekumenizmu poprowadził na terenie wydziału teologicznego ks. prof. Sławomir Pawłowski. Instytutowicze rozmawiali na temat stereotypów o ewangelikach w środowisku katolickim oraz o tym, co ksiądz ewangelicki powinien wiedzieć o katolicyzmie. Na temat wprawek homiletycznych z perspektywy katolickiej i ewangelikalnej wykład wygłosił ks. dr Damian Chrzanowski. Następnie uczestnicy kursu nagrywali materiały wideo o Reformacji i Kościele ewangelickim do filmu o parafii w Lublinie. Wraz z parafianami uczestniczyli także w godzinie biblijnej prowadzonej przez bp. Korczago w formie bibliologu. Zebrani wzięli na warsztat przypowieść o miłosiernym Samarytaninie.

W trakcie spotkania Instytutu Pastoralnego w Lublinie kursanci złożyli wizytę na Majdanku, gdzie podczas drugiej wojny światowej znajdował się obóz zagłady, który pochłonął około 80 000 istnień. Po tym szczególnym miejscu pamięci młodych duchownych i praktykantów oprowadzał kustosz muzeum Wiesław Wysocki. Następnie instytutowicze spotkali się z konsekrowanym w minionym roku bp. prof. Andrzejem Gontarkiem – zwierzchnikiem Kościoła Polskokatolickiego w RP, a zarazem proboszczem lublińskiej parafii, który przedstawił niełatwe dzieje swojego Kościoła oraz współczesne funkcjonowanie Kościoła. Kolejnym punktem programu była „Debata pod aniołami”, w której uczestniczył bp Adrian Korczago oraz bp Adam Bab – biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej. Całą debatę prowadził dominikanin o. Tomasz Dostatni, a także w mini koncercie w wykonaniu zespołu wokalnego „The Snopkers Ensemble” z parafii ewangelickiej w Lublinie.

Ostatni dzień Instytutu Pastoralnego dla wikariuszy i praktykantów rozpoczął się od spotkania z bp. Jerzym Samcem, który omówił aktualną sytuację Kościoła. 

Następnie odbyło się spotkanie z metropolitą prawosławnym abp. Ablem, który zaprosił do świątyni na ekumeniczną modlitwę o pomnożenie miłości, sam przewodnicząc liturgii. Proboszcz parafii ks. Andrzej Łoś przedstawił jej historię i omówił symboliczne znaczenie wystroju cerkwi, a ks. dr Andrzej Konachowicz przedstawił kursantom sakramentologię w ujęciu prawosławnym.

Wiosenna edycja Instytutu Pastoralnego zakończyła się wykładem na temat podejścia młodzieży do Kościoła i religii na bazie przeprowadzonych w tej materii badań zaprezentował wykładowca KUL-u ks. dr Tomasz Adamczyk. 

Zdjęcia: ks. Grzegorz Brudny, ks. Bartłomiej Polok, Tomasz Koryszko

Najnowsze wpisy