Jubileuszowa sesja Instytutu Pastoralnego

W dniach od 27-29 listopada 2017 roku w Centrum Luterańskim w Warszawie odbywał się jubileuszowy Instytut Pastoralny.

Instytut Pastoralny to instytucja, która kształci duchownych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego dając im nowe bodźce do działania oraz możliwość pogłębienia wzajemnych relacji. Tym razem ponad 50 osób uczestniczyło w jubileuszowej sesji z okazji 10-lecia Instytutu zainaugurowanej uroczystym nabożeństwem w kościele św. Trójcy w Warszawie.

W programie znalazły się bardzo różnorodne sesje. Uczestnicy ćwiczyli dykcję w kontekście wypowiedzi publicznych, wsłuchiwali się w wykłady, które pozwalały zastanowić się nad rolą rodzica i wychowaniem dzieci. Ponadto poruszono zagadnienia związane ze służbą duchownego, a także trudnościami, które z niej wynikają. Omówiono także kwestię konfliktu społecznego w Polsce z perspektywy protestanckiej. Podczas Instytutu nie zabrakło także elementów artystycznych – w poniedziałek odbył się koncert chóru Wojskowej Akademii Technicznej pod dyrekcją Joanny Korczago, który zrobił wielkie wrażenie na słuchaczach.

W spotkaniu udział wzięli zarówno absolwenci Instytutu Pastoralnego, jak i aktualni kursanci oraz studenci. W związku z tym istotnym elementem przedsięwzięcia była wzajemna integracja uczestników oraz wymiana doświadczeń dotyczących służby w Kościele. W opinii absolwentów, kursantów i studentów Instytut Pastoralny to niezwykle cenna możliwość rozwoju duchownych oraz duże wsparcie w pracy duszpasterskiej.

Tekst na podstawie relacji Mateusza Mendrocha

Zdj. luteranie.pl

Najnowsze wpisy