Konkurs biblijny „Sola Scriptura” po raz siedemnasty

W roku szkolnym 2023/2024 po raz 17. zorganizowano Ogólnopolski Konkurs Biblijny „Sola Scriptura”. Do finału, który odbył się 9 marca w Bielsku-Białej i Warszawie, zakwalifikowało się 131 uczniów z terenu 5 diecezji Kościoła luterańskiego. Temat konkursu brzmiał Jezus naszą nadzieją, a uczniowie czytali Ewangelię Mateusza. Z diecezji cieszyńskiej w finale wzięło udział 72 uczestników. 

W Bielsku-Białej finał odbył się w auli Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja, która znajduje się na Bielskim Syjonie. Wzięli w nim udział uczniowie z diecezji cieszyńskiej i katowickiej. Uczestników, rodziców oraz katechetów przywitała generalna wizytator nauczania kościelnego diakon Ewa Below. Następnie głos zabrał biskup diecezji katowickiej Marian Niemiec, który oparł swoje rozmyślanie na tekstach z Z Biblią na co dzień.

W obu miejscach finaliści w trzech grupach wiekowych mieli 45 minut, aby odpowiedzieć na 25 pytań. Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów w prezencie szklaną butelkę na wodę z logo konkursu. 

Na zakończenie spotkania do uczestników zwrócił się biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago. „Jestem jak co roku pełen podziwu, że podjęliście się trudnego zadania intensywnego wczytywania się w Słowo Boże, tak aby podczas finałowych zmagań konkursowych zaprezentować niezwykłą wiedzę” – rozpoczął biskup. „Zakładam, że gdy spojrzeliście na arkusz z pytaniami, trochę zasychało wam w gardle. Zapewne byłoby lepiej, gdyby można było orzeźwić się łykiem wody (…). Woda to życiodajny dar Boga, szczególne bogactwo, które sprawia, że rozkwitamy i zyskujemy energię”. Biskup opowiedział też anegdotę o strumieniu, który  nie skorzystał z szansy pokonywania wodospadów, zasilania energią dopływów i wspólnego rozpłynięcia się w morzu, a  jako coraz bardziej zatęchły staw stopniowo tracił energię i życiową moc. „Dziś wy, u progu swego życia, wczytując się w karty Biblii macie szansę tą życiodajną wodą Słowa Bożego, którą Duch Święty w was uruchamia, gasić pragnienie i posilać się. Życzę wam, żebyście nie tracili tej energii, a im więcej będzie na waszej drodze nieoczekiwanych wodospadów, starali się jeszcze uważniej wczytywać się w prawdy Biblii, bo w nich znajdujemy moc do życia” – podsumował bp Adrian Korczago.

Organizatorzy przygotowali również nagrody specjalne. Za sześciokrotny udział w finale konkursu wyróżnienie otrzymali: Joanna Mielczarek z parafii w Sopocie, Michał Kamel z parafii w Drogomyślu oraz Daniel Heczko z parafii w Wiśle Centrum. Dodatkowo po raz trzeci przyznano nagrodę za dziewięciokrotny udział w finale. Nagrodę dla Jakuba Raszki z parafii w Drogomyślu ufundowała diecezja cieszyńska.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 30 marca na https://zwiastun.pl/ogolnopolski-konkurs-biblijny/
a szersza relacja ukaże się w wielkanocnym numerze „Zwiastuna Ewangelickiego”.

Zdjęcia: Karol Śliwka

Najnowsze wpisy