Konsekracja arcybiskupa Finlandii

3 czerwca 2018 roku w luterańskiej katedrze w Turku (Finlandia) bp Tapio Luoma został konsekrowany na 15. arcybiskupa Turku oraz Finlandii. W uroczystości z ramienia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce wziął udział bp Adrian Korczago, czynnie uczestnicząc w dystrybucji Sakramentu Ołtarza.

W uroczystości wzięli udział arcybiskupi i biskupi luterańscy z wielu stron świata oraz przedstawiciele m.in. Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Prawosławnego, obecny był także prezydent Finlandii Sauli Niinistö.

W trakcie pobytu w Finlandii bp Adrian Korczago przekazał w imieniu Biskupa Kościoła Jerzego Samca podziękowania dotychczasowemu arcybiskupowi, Kari Mäkinenowi, za wspólne działania oraz złożył abp. Tapio Luomie życzenia Bożego prowadzenia w służbie z nadzieją na dalszą dobrą współpracę.

Dzień wcześniej, 2 czerwca, odbyła się także uroczystość nadania najwyższego odznaczenia Luterańskiego Kościoła Finlandii – krzyża św. Henryka – ks. dr. Martinowi Junge, sekretarzowi generalnemu Światowej Federacji Luterańskiej, w związku z jego ekumenicznym i humanitarnym zaangażowaniem oraz współpracą z Kościołem Finlandii.

Abp Tapio Luoma urodził się w 1962 roku. W 1987 roku został ordynowany na duchownego luterańskiego. W 2000 roku zdobył tytuł duszpasterza roku. Od 2012 roku był biskupem diecezji Espoo, wcześniej pełniąc obowiązki duszpasterskie i administracyjne w innych diecezjach fińskiego Kościoła luterańskiego. 1 marca 2018 roku został wybrany nowym arcybiskupem Turku oraz Finlandii.

Zdj. lutheranworld.org/areena.yle.fi/fvl.fi

Najnowsze wpisy

  • 80-te urodziny księdza Henryka Czembora

    26 listopada 2021 roku jubileusz 80-tych urodzin obchodził ksiądz Henryk Czembor. Emerytowany duchowny urodził się 26 listopada 1941 roku w Pszczynie jako syn Pawła i Marty z domu Kozioł. Studia teologiczne na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie rozpoczął w 1959 roku, po czym w dniu 13 października 1963 roku został ordynowany w swojej rodzinnej parafii […]

    Czytaj więcej
  • Wprowadzenie rady parafialnej w Cieszynie

    21 listopada 2021 roku została wprowadzona w urząd nowa Rada Parafialna, Rady Filiałów oraz Komisja Rewizyjna parafii ewangelickiej w Cieszynie. Uroczystego wprowadzenia w Niedzielę Wieczności dokonał zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej, biskup Adrian Korczago. Podczas nabożeństwa połączonego z Wieczerzą Pańską biskup wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym, nawiązując do perspektywy wieczności oraz związanej z nią teraźniejszej nadziei, odniósł […]

    Czytaj więcej