Leśne kościoły w „National Geographic Traveler”

W najnowszym numerze czasopisma o podróżach ukazał się tekst zachęcający do odwiedzenia leśnych kościołów. 

Leśne kościoły znalazły się na liście 40 niesamowitych miejsc na lato w Polsce. Czytelnicy „National Geographic Traveler” nie tylko mogą poznać niezwykłe ślady ewangelickiej tożsamości, ale są również zachęcani do tego, by wybrać się w podróż do tych miejsc. 

Artykuł poświęcony leśnym kościołom został napisany przez ks. Łukasza Ostruszkę, wikariusza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle, który jest związany jest z dziennikiem ekonomicznym „Puls Biznesu” i współpracuje z tygodnikiem „Polityka”.

Tekst o leśnych kościołach stanowi razem z propozycjami innych pisarzy i dziennikarzy, w tym Piotra Milewskiego, amerykańskiego korespondenta Radia Zet oraz „Newsweeka, uzupełnienie i podsumowanie listy stworzonej z pomysłów laureatów konkursu dla czytelników zorganizowanego z okazji 130-lecia założenia Towarzystwa National Geographic i wydania pierwszego numeru magazynu. 

– Pokonuję kilkaset metrów leśną ścieżką i dochodzę do pamiątkowego kamiennego ołtarza z wyrytym krzyżem i kielichem. Siadam i wsłuchuję się w szum drzew, wtedy łatwiej oddzielić myśli ważne od nieważnych. Wyobrażam sobie pokolenia prostych, ale szczerych w swojej wierze ludzi, dla których przez całe życie był to jedyny kościół, jaki mieli i znali. Innego nie mogli mieć – czytamy w tekście ks. Łukasza Ostruszki. 

Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zachęca do odbycia „duchowej wędrówki” szlakiem leśnych kościołów. Pierwsze nabożeństwo odbyło się 31 maja przy Kamieniu na Równicy.

POLECAMY:

Kalendarz tegorocznych nabożeństw w leśnych kościołach

Przewodnik „Leśne kościoły” przygotowany przez wydawnictwo Augustana

Tekst pt. „Leśne kościoły mogły powstać chyba tylko tutaj” opublikowany w „Gazecie Wyborczej”

Film „Leśne kościoły” prezentujący wędrówkę szlakiem tych miejsc

Informacja na temat szlaku na portalu Diecezji Cieszyńskiej

Najnowsze wpisy

  • 80-te urodziny księdza Henryka Czembora

    26 listopada 2021 roku jubileusz 80-tych urodzin obchodził ksiądz Henryk Czembor. Emerytowany duchowny urodził się 26 listopada 1941 roku w Pszczynie jako syn Pawła i Marty z domu Kozioł. Studia teologiczne na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie rozpoczął w 1959 roku, po czym w dniu 13 października 1963 roku został ordynowany w swojej rodzinnej parafii […]

    Czytaj więcej
  • Wprowadzenie rady parafialnej w Cieszynie

    21 listopada 2021 roku została wprowadzona w urząd nowa Rada Parafialna, Rady Filiałów oraz Komisja Rewizyjna parafii ewangelickiej w Cieszynie. Uroczystego wprowadzenia w Niedzielę Wieczności dokonał zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej, biskup Adrian Korczago. Podczas nabożeństwa połączonego z Wieczerzą Pańską biskup wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym, nawiązując do perspektywy wieczności oraz związanej z nią teraźniejszej nadziei, odniósł […]

    Czytaj więcej