Nasi uczniowie najlepsi w „Jonaszu”

W Bielskim Centrum Kultury 30 maja 2017 roku podsumowano jubileuszowy XX Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej „Jonasz”.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. bp Adrian Korczago, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej oraz bp Roman Pindel, zwierzchnik diecezji bielsko-żywieckiej oraz inni duchowny luterańscy i katoliccy. Tematem tegorocznej edycji konkursu, adresowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, była Ewangelia Jana.

Laureatom konkursu oraz ich opiekunom rozdano statuetki proroka Jonasza, nagrody książkowe i dyplomy. Wręczali je bp Adrian Korczago, bp Roman Pindel, bp Jan Szarek, bp Paweł Anweiler, ks. Andrzej Czyż i ks. Marek Studenski. Podczas uroczystości na scenie zaprezentowali się uczestnicy konkursów: recytactorskiego oraz pieśni gospel. W odrębnej kategorii startowali uczniowie szkół specjalnych i oddziałów zintegrowanych o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

W konkursie we wszystkich etapach uczestniczyło około 15 tys. dzieci z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Rzymskokatolickiego, Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej oraz innych wyznań chrześcijańskich z różnych zakątków Polski i zagranicy.

Jak poinformował Bogusław Czyż, prezes ewangelickiego Towarzystwa Katechetycznego „Jonasz” ze Skoczowa, finałowe testy w bielskiej kurii pisało 413 osób, z czego około 150 zostało laureatami.

Ewa Liberadzka, odpowiedzialna za spec-edycję i konkurs towarzyszący, podsumowała tegoroczne zmagania informując, że w tej części konkursowej udział wzięło 30 osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych, konkurs recytatorski zgromadził 19 uczestników, a w konkursie piosenki uczestniczyło łącznie 260 wykonawców z 9 zespołów.

Ks. prałat Józef Oleszko – jeden z pomysłodawców konkursu – przyznał, że 20. edycja konkursu nastraja optymistycznie, co do przyszłości przedsięwzięcia. „Widać, że konkurs jest coraz bardziej popularny” – dodał. „Szczęśliwy to dzień, gdy pochylamy się nad słowem Bożym. Tak jest od 20 lat”.

Dotąd we wszystkich jego dwudziestu edycjach uczestniczyło ponad 300 tys. uczniów z różnych Kościołów chrześcijańskich. Od pewnego czasu konkurs ma zasięg ogólnopolski i międzynarodowy.

Zdjęcia: bielsko.gosc.pl

Najnowsze wpisy