Obchody 185-lecia kościoła ap. Piotra i Pawła w Wiśle

W dniach 21-25 czerwca 2023 roku odbyły się uroczystości z okazji 185. rocznicy poświęcenia kościoła ap. Piotra i Pawła w Wiśle.

21 czerwca obchody w Domu Zborowym w Wiśle otworzyła promocja książki „Wiślański wiesieli” autorstwa dr Małgorzaty Kiereś. W pierwszej części publikacji znalazł się tekst autorstwa Andrzeja Podżorskiego na temat obrazu tradycyjnego góralskiego wesela w Wiśle. Natomiast w drugiej części książki dr Kiereś podejmuje próbę omówienia uroczystości weselnych wiślańskich górali z perspektywy współczesnych badań etnograficznych.

22 czerwca odbyła się otwarta dla wszystkich godzina biblijna.

Kolejnym punktem programu była promocja XV tomu Rocznika Wiślańskiego, która odbyła się 23 czerwca w Domu Zborowym. W jej trakcie prelekcję pod tytułem: „Prof. Józef Buzek i jego związki z Wisłą” przedstawiła Danuta Szczypka.

W dniach 24-25 czerwca w wiślańskim kościele miały miejsce koncerty organowe, które prowadziła Grażyna Durlow. Na wyremontowanym instrumencie swój repertuar zaprezentowali Tomasz Orlow oraz Krzysztof Lukas.

W ostatnim dniu uroczystości 25 czerwca odbyło się uroczyste nabożeństwo w kościele ap. Piotra i Pawła w Wiśle, które poprzedził poranek pieśni religijnej. W liturgii nabożeństwa uczestniczyli zwierzchnik diecezji cieszyńskiej bp Adrian Korczago, proboszcz parafii w Wiśle ks. radca Waldemar Szajthauer oraz praktykant mgr Daniel Wiśniewski. Słowo Boże zwiastował proboszcz parafii ewangelickiej w Krakowie, a dawniej wikariusz wiślańskiego zboru ks. Łukasz Ostruszka. Podczas nabożeństwa bp Adrian Korczago poświęcił również nową chrzcielnicę oraz wyremontowane organy.

Zdjęcia: Facebook parafii ewangelickiej w Wiśle, strona internetowa urzędu miejskiego w Wiśle

Najnowsze wpisy