Otwarcie centrum wsparcia finansowego dla uchodźców 

29 czerwca 2022 roku w budynku Augustany w Bielsku-Białej otworzono punkt rejestracyjny programu wsparcia finansowego dla uchodźców z Ukrainy.

Program wsparcia finansowego dla uchodźców z Ukrainy jest realizowany przez Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) oraz Światową Federację Luterańską (ŚFL).

Biskup Adrian Korczago podczas otwarcia punktu nawiązał do samych początków Światowej Federacji Luterańskiej.  Powstała ona w 1947 roku w wyniku chęci niesienia pomocy w Europie ówczesnym luterańskim uchodźcom z różnych krajów Europy. Podkreślił, że obecna pomoc skierowana do obywateli Ukrainy nawiązuje do tych początków.  Z jednej strony wyraził  radość z otwarcia punktu pomocy, z drugiej ubolewanie nad powodem jej organizowania. Wypowiedział także zdecydowany sprzeciw wobec agresji Rosji na Ukrainę. Wszystkim uchodźcom życzył pokoju oraz wiążącego się z nim bezpiecznego powrotu do domów. 

W dalszej kolejności Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski wyraził dumę z utworzenia punktu pomocy w mieście. Głos zabrali także koordynator ŚFL z komitetu w Warszawie Andrzej Krosno oraz liderka całego zespołu – Żenia. 

Na otwarciu obecni była również Rada Diecezjalna w osobach ks. radcy Waldemara Szajthauera, kuratora Tomasza Bujoka oraz radczyni Krystyny Penkały. Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce reprezentował radca Korneliusz Glajcar. Obecni byli: proboszcz parafii w Bielsku ks. Krzysztof Cienciała i kurator parafii Tomasz Lorek, była senator Grażyna Staniszewska oraz reprezentanci mediów, w tym Zwiastuna Ewangelickiego, a także rodziny, oczekujące na pomoc. 

Biskup odczytał z Ewangelii św. Łukasza podobieństwo o miłosiernym samarytaninie. Podkreślił by czynić zgodnie  z zachętą Jezusa podobnie. Następnie zmówił modlitwę zakończoną Ojczenaszem i otworzył punkt w imię Trójjedynego Boga. Obecni zaśpiewali pieśń: „Pobłogosław Panie”. Goście zwiedzili punkt wydawania pomocy oraz pokój do zabaw dla dzieci. W ośrodku do dyspozycji jest psycholog udzielający wsparcia w języku ukraińskim. 

Współpracownicy akcji to uchodźcy mieszkający w ewangelickich parafiach oraz osoby zachęcone do działania dzięki współpracy z Miastem Bielsko-Biała. Wymownym jest fakt, że już pierwszego dnia funkcjonowania nowo otwartego punktu została udzielana pomoc. 

Zdjęcia: Barbara Machalica, Karol Śliwka

Najnowsze wpisy