Po lewej stronie Olzy – losy polskich ewangelików po podziale Śląska Cieszyńskiego w 1920 roku

Po lewej stronie Olzy – losy polskich ewangelików po podziale Śląska Cieszyńskiego w 1920 roku

 

Ewangelicy na Śląsku Cieszyńskim odegrali bardzo ważną rolę w procesie przekształcania tradycyjnego społeczeństwa feudalnego w nowoczesne społeczeństwo obywatelskie. Zakładali szkoły wyznaniowe, organizacje społeczne, stali u początków prasy cieszyńskiej, uczestniczyli w życiu gospodarczym, oświatowym, kulturalnym, wydawniczym, politycznym i w wielu innych formach życia społecznego.

Zachęcamy do lektury artykuły Józefa Szymeczka w najnowszym numerze Zwiastuna Ewangelickiego.

Najnowsze wpisy

  • Noworoczne spotkanie w bielskim ratuszu

    W bielskim ratuszu 21 stycznia 2025 r. odbyło się doroczne spotkanie duchowieństwa ewangelickiego, katolickiego, prawosławnego i grekokatolickiego z radnymi miejskimi na czele z władzami Bielska-Białej.

    Czytaj więcej
  • Centralne nabożeństwo ekumeniczne w Wiśle

    20 stycznia 2025 r. w kościele ewangelicko-augsburskim ap. Piotra i Pawła w Wiśle, w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się centralne nabożeństwo ekumeniczne Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Diecezji Bielsko-Żywieckiej Kościoła Rzymskokatolickiego, w którym uczestniczyli duchowni katoliccy, ewangeliccy i prawosławni, siostry diakonise i siostry zakonne oraz wierni różnych denominacji.

    Czytaj więcej