Powstańczy pociąg w stulecie powstań śląskich

16 maja 2019 roku z Katowic do Warszawy wyruszył specjalny, jubileuszowy pociąg upamiętniający 100. rocznicę wybuchu powstań śląskich. W skład delegacji weszli bp Adrian Korczago oraz bp Marian Niemiec.

Celem wyjazdu, w którym wzięli udział przedstawiciele świata kultury, nauki, samorządu, polityki, mediów, było propagowanie wiedzy o śląskich powstaniach i ich znaczeniu dla Polski. Bp Adrian Korczago i bp Marian Niemiec swoją obecnością w symboliczny sposób przypomnieli wkład ewangelików w powstania śląskie.

Na pokładzie pociągu serwowano śląskie potrawy, a młodzież wraz z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” przygotowała program artystyczny, który zaprezentowała w Pałacu Prezydenckim podczas spotkania z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i jego małżonką.

Następnie uczestnicy wyjazdu przeszli na pl. Piłsudskiego, gdzie pod Grobem Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty, a abp Wiktor Skworc wraz z bp. Adrianem Korczago i bp. Marianem Niemcem zmówili Modlitwę Pańską wspominając poległych powstańców.

Zdj. katowice.ipn.gov.pl, dziennikzachodni.pl

Najnowsze wpisy

  • 80-te urodziny księdza Henryka Czembora

    26 listopada 2021 roku jubileusz 80-tych urodzin obchodził ksiądz Henryk Czembor. Emerytowany duchowny urodził się 26 listopada 1941 roku w Pszczynie jako syn Pawła i Marty z domu Kozioł. Studia teologiczne na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie rozpoczął w 1959 roku, po czym w dniu 13 października 1963 roku został ordynowany w swojej rodzinnej parafii […]

    Czytaj więcej
  • Wprowadzenie rady parafialnej w Cieszynie

    21 listopada 2021 roku została wprowadzona w urząd nowa Rada Parafialna, Rady Filiałów oraz Komisja Rewizyjna parafii ewangelickiej w Cieszynie. Uroczystego wprowadzenia w Niedzielę Wieczności dokonał zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej, biskup Adrian Korczago. Podczas nabożeństwa połączonego z Wieczerzą Pańską biskup wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym, nawiązując do perspektywy wieczności oraz związanej z nią teraźniejszej nadziei, odniósł […]

    Czytaj więcej