Rekolekcje Rad Parafialnych

Diecezjalna Komisja Ewangelizacyjno-Misyjna zaprasza na rekolekcje dla członków rad parafialnych i delegatów do Synodu.

Relacja z pierwszego terminu rekolekcji w Cieszynie

W sobotę 24 lutego 2024 r. odbyła się w Cieszynie pierwsza tura rekolekcji dla rad parafialnych oraz synodałów. Tematem tegorocznych rekolekcji było nabożeństwo.

Zebranych w cieszyńskiej sali konfirmacyjnej przywitał duszpasterz ewangelizacyjno-misyjny Diecezji Cieszyńskiej ks. Marcin Podżorski. Słowa pozdrowienia do zebranych przekazał natomiast zwierzchnik diecezji bp Adrian Korczago, który podzielił się również swoimi doświadczeniami dot. różnorodności życia nabożeństwowego.

Następnie wprowadzenia do tematu nabożeństwa i jego specyfiki dokonał ks. Podżorski. Poprosił on uczestników by poprzez aplikację menti.com, odpowiedzieli na kilka pytań dot. tego, czym dla nich jest nabożeństwo. Kolejno o porządku nabożeństwa, a więc liturgii i swoich doświadczeniach w tej dziedzinie opowiedział ks. Marcin Ratka-Matejko z parafii w Jastrzębiu-Zdroju Ruptawie (Diecezja Katowicka). Na temat muzyki i jej roli w sferze liturgicznej wypowiedział się ks. Piotr Sztwiertnia z Goleszowa. Ostatni wykład natomiast poprowadził Piotr Fusik z Drogomyśla, który zastanawiał się nad rolą osób nieordynowanych (świeckich) w nabożeństwie.

Ostatnim punktem rekolekcji była dyskusja w kilkuosobowych grupach. Uczestnicy mieli za zadanie zastanowić się nad różnymi kwestiami dot. życia nabożeństwowego w zborach. Owocami swojej pracy podzielili się pod koniec na forum. Rekolekcje zakończył modlitwą i błogosławieństwem proboszcz parafii w Cieszynie ks. Marcin Brzóska.

Drugi termin rekolekcji odbędzie się:

Sobota 16 marca w godz. 09.00 – 13.00 w parafii w Wiśle Jaworniku (ul. Jodłowa 8A)

Temat rekolekcji: Nabożeństwo

W programie:

a) wykład wprowadzający – Czym jest nabożeństwo?

b) Krótkie refleksje i parafialne doświadczenia na temat:
– porządku i elementów nabożeństwa
– muzyki w nabożeństwie
– przestrzeni i miejsca nabożeństwa oraz budowania społeczności ludzi

c) przerwa na kawę 

d) dyskusja w grupach

Relacja z drugiego terminu rekolekcji w Wiśle Jaworniku

W sobotę 16 marca 2024 r. w Wiśle Jaworniku odbyła się druga tura rekolekcji dla rad parafialnych oraz synodałów. Tematem tegorocznych rekolekcji było nabożeństwo.

Zebranych powitał duszpasterz ewangelizacyjno-misyjny Diecezji Cieszyńskiej, a zarazem proboszcz parafii w Wiśle Jaworniku ks. Marcin Podżorski. Wprowadził również do tematyki spotkania zachęcając uczestników do krótkiej ankiety internetowej. Uczestnicy wypisywali hasła, które kojarzą się im z nabożeństwem oraz, które elementy nabożeństwa są dla nich najważniejsze.

Następnie ks. Bogdan Wawrzeczko ze Zgierza poprowadził interaktywną część dotyczącą istoty nabożeństwa. Uczestnicy chętnie zabierali głos i wskazywali na to co jest sednem i istotą nabożeństwa.

Następnie w krótkich wystąpieniach ks. Marcin Podżorski podzielił się przemyśleniami na temat porządku nabożeństwa, ks. Marek Michalik pokazał różne formy muzyki, które mogą być obecne w nabożeństwie, a Marcin Bujok z Wisły Malinki opowiedział o tym jak nieordynowani mogą czynnie współtworzyć nabożeństwo.

Po przerwie na kawie uczestnicy podzielili się na 6 grup w których dyskutowali nad praktycznym zastosowaniem usłyszanych impulsów w swoich parafiach. Swoje przemyślenia zaprezentowali krótki na koniec spotkania na forum. W spotkaniu uczestniczyło ponad 80 osób z większości parafii Diecezji Cieszyńskiej.

Najnowsze wpisy