Wiślanie odznaczeni przez Województwo Śląskie

21 stycznia odbył się w Wiśle tradycyjny Koncert Noworoczny, podczas którego podsumowano miniony rok.

Tegoroczny był doskonałą okazją ku temu, by uhonorować tych, którzy od wielu lat pracują na rzecz rozwoju Wisły, a także całego Województwa Śląskiego. Podczas tegorocznego Koncertu Noworocznego w Hotelu Gołębiewski wręczono najwyższe odznaczenia w województwie śląskim. Honorowe Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego z rąk Radnego Sejmiku Województwa Śląskiego Huberta Maślanki oraz Pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego Anety Legierskiej odznaki otrzymali także ewangelicy:

Srebrną odznakę dla zasłużonych dla województwa Śląskiego:


Lidia Czyż – pastorowa, pisarka, nauczycielka, działaczka społeczna, prowadząca działalność charytatywną skupioną wokół Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle Malince.

Renata Czyż – wieloletnia dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia, przewodnik beskidzki, przewodnicząca zespołu redakcyjnego monografii Wisły, prowadząca liczne badania historyczno-naukowe, w ostatnim czasie zaangażowana w powstanie ekspozycji w nowej atrakcji w Wiśle – Habsburskiej osady gospodarczej „U początków Wisły”

Zbigniew Wuwer – działacz sportowy, założyciel i prezes Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, klubu szkolącego młodych skoczków, biegaczy narciarskich, dwuboistów i piłkarzy.

Złotą odznakę dla zasłużonych dla województwa Śląskiego:


Śp. Andrzej Molin (pośmiertnie) – nauczyciel, dyrektor, burmistrz, radny wojewódzki, społecznik, sercem oddany Wiśle, przez wiele lat zaangażowany w życie całego regionu i w rozwiązywanie problemów jego mieszkańców;

Jan Szturc – niezwykła osobowość w świecie skoków narciarskich, długoletni trener zawodników Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, spod jego skrzydeł wyfrunęli Adam Małysz, Piotr Żyła czy Olek Zniszczoł.

Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki – wyjątkowa, rodzinna, góralska restauracja, działająca od prawie 20 lat. Jedyna w Wiśle na kulinarnym szlaku „Śląskie Smaki”. Nie tylko pysznie gotują, ale też dbają o zachowanie wiślańskiego dziedzictwa związanego z regionalną kuchnią. Jesienią ubiegłego roku w swoich progach utworzyli „Stolicę Pradziadków” – Muzeum Wiślańskiej Kuchni Regionalnej. 

Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” – miejsce, w którym zgromadzone zostały największe w Europie zbiory artystów, tworzących w nurcie magicznego realizmu. Działające od prawie 7 lat. Dbające o dorobek i pamięć wybitnego polskiego naukowca, mieszkającego w tym miejscu przez wiele lat Juliana Ochorowicza. Otwarte zostało w jego 100. rocznicę śmierci. 

Wiślańska Organizacja Turystyczna – utworzona w roku 2007; podmiot zrzeszający ok. 60 wiślańskich przedsiębiorców branży turystycznej, dbający nie tylko o rozwój, ale też o wizerunek miasta. 

Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego nadaje się osobom fizycznym oraz instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego, przedsiębiorcom, organizacjom społecznym i zawodowym, które całokształtem działalności na terenie województwa śląskiego przyczyniły się do jego rozwoju pod względem gospodarczym, kulturalnym i społecznym.

Odznakę na wniosek nadaje w imieniu Sejmiku Województwa Śląskiego doraźna Komisja – „Kapituła Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego”.

Wnioskodawcą o przyznanie Honorowych Odznak dla wyróżnionych osób i instytucji był burmistrz Tomasz Bujok.

 Serdecznie gratulujemy przyznanych wyróżnień i życzymy kolejnych sukcesów w prowadzonej działalności!

Źródło i zdjęcia: Wisla.pl

Najnowsze wpisy