Pogrzeb śp. ks. Alfreda Stańka

Dnia 1 listopada 2018 roku w wieku 52 lat zmarł śp. ks. Alfred Staniek proboszcz Parafii Ewangelickiej w Istebnej.

We wtorek 6 listopada w kościele ewangelickim w Istebnej odbyło się pożegnanie śp. ks. Alfreda Stańka.

Wieczorem w Istebniańskim kościele w gronie rodziny, przyjaciół i zborowników odbyło się czuwanie i modlitwa. W ten sposób najbliżsi mieli możliwość pożegnania swojego ojca, męża, duszpasterza. Czuwanie prowadził ks. bp Adrian Korczago oraz ks. radca Waldemar Szajthauer. Modlitewny czas był wypełniony przez wspólne ciche i głośne westchnienia w stronę Boga, śpiewanie pieśni i czytanie Psalmów.

Czuwanie to odbyło się w wieczór przed pogrzebem, ponieważ kościół w Istebnej nie pomieściłby wszystkich chcących uczestniczyć w tej uroczystości.

W środę 7 listopada o godzinie 13:00 w kościele ap. Piotra i Pawła w Wiśle odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. Alfreda Stańka. Wiślański kościół wypełnił się członkami rodziny, duchownymi, zborownikami z Istebnej, Wisły i wielu innych parafii, znajomymi z czasu obozów, które prowadził ks. Alfred i wieloma gośćmi.

Nabożeństwo pogrzebowe rozpoczął zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej ks. bp Adrian Korczago. Części liturgiczne prowadzili biskupi oraz duchowni związani z ks. Alfredem. Kazanie, którego podstawą były słowa z Listu do Rzymian (Rz 6,3-9) wygłosił biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec. W imieniu parafii w Istebnej słowa podziękowania wypowiedział kurator parafii. Słowa podziękowania skierowała także delegacja Istebniańskiego Uniwersytetu Seniora, którego zmarły był inicjatorem i honorowym członkiem. W imieniu mieszkańców Gminy Istebna przemówił wójt. Przemówienia przeplatane były śpiewem w wykonaniu kapeli z Istebnej. W czasie nabożeństwa wystąpili również: połączone chóry wiślańskie oraz uczniowie ogniska muzycznego z Wisły.


 

„Jeśli tedy umarliśmy z Chrystusem, wierzymy, że też z nim żyć będziemy”.

Ks. Alfred Krystian Staniek urodził się 29 lipca 1966 r. w Wodzisławiu Śląskim, jako syn Augustyna Stańka i Szarloty z d. Pilch. Konfirmowany został 11 maja 1980 r. w Wodzisławiu Śląskim przez ks. Marcina Lukasa. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczał do Technikum Samochodowego w Pszczynie.

W latach 1986-1992 studiował na Wydziale Teologii Ewangelickiej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Praktykę kościelną odbywał m.in. w parafiach ewangelickich w Wodzisławiu Śląskim, Bytomiu Miechowicach i Tarnowskich Górach. 25 czerwca 1992 r. zdał w Warszawie I egzamin kościelny „pro venia concionandi”.

O swojej decyzji pracy w Kościele tak pisał: „Wybór studiów teologicznych nie był przypadkowy. Wychowałem się w rodzinie ewangelickiej. Słowo Boże poznawałem od najmłodszych lat. Rodzice uczyli mnie modlić się, wspólnie czytaliśmy Biblię, uczęszczaliśmy na nabożeństwa. Kiedy pierwszy raz pojechałem na obóz młodzieżowy do Salmopola z uwagą obserwowałem pracę studentów teologii. Na następnych obozach starałem się brać czynny udział (poranne rozważania, prowadzenie grupy dyskusyjnych, śpiewu). Bardzo polubiłem pracę z młodzieżą. Po wakacjach włączyłem się do pracy w naszej parafii i coraz poważniej zacząłem myśleć o studiach teologicznych, a później o pracy w Kościele.”

Ks. Staniek został ordynowany 26 lipca 1992 r. w kościele ewangelicko-augsburskim w Mikołowie przez ówczesnego Biskupa Kościoła ks. Jana Szarka. Z dniem ordynacji został mianowany wikariuszem diecezjalnym diecezji katowickiej. Następnie od 1 maja 1993 r. służył jako wikariusz w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Świętochłowicach, a w latach 1996-1998 był jej proboszczem administratorem. Od września 1998 r. pracował w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wołczynie, a w latach 2002-2006 był proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bytomiu Miechowicach. 23 lipca 2006 r. został wybrany proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Istebnej. Wprowadzenie w urząd proboszcza nastąpiło 26 sierpnia 2006 r.

W swojej służbie ks. Staniek był zawsze oddany Bogu i ludziom. Jego wielką pasją była muzyka, angażował się w działalność zespołu muzycznego „Chrystus Daje Nadzieję”, który w swoim repertuarze miał piosenki jego autorstwa.

Ks. Alfred Staniek pozostawił żonę i córkę.

 

zd. Szymon Brodacki

Najnowsze wpisy

  • Spotkanie z prawosławnym abp. Ablem

    18 kwietnia uczestnicy Instytutu Pastoralnego wraz z przewodzącym mu bp. Adrianem Korczago udali się do prawosławnego Soboru Przemienienia Pańskiego, aby tam uczestniczyć we wspólnej modlitwie, której przewodniczył abp. Abel – zwierzchnik diecezji lubelsko-chełmskiej Kościoła prawosławnego.

    Czytaj więcej
  • Instytut Pastoralny w Lublinie ciąg dalszy

    W dniach 14-18 kwietnia 2024 roku odbył się w Lublinie Instytut Pastoralny (IP) dla praktykantów i wikariuszy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

    Czytaj więcej